NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie 7 podmiotów chce dostarczyć push-pulle dla PKP Intercity! Polscy producenci kontra Chińczycy

7 podmiotów chce dostarczyć push-pulle dla PKP Intercity! Polscy producenci kontra Chińczycy

Adrian Izydorek
Mat. PKP Intercity

Już wiemy kto zawnioskował o udział w postępowaniu w formie dialogu konkurencji na dostawę piętrowych składów typu push-pull dla PKP Intercity. Zainteresowanych jest 7 podmiotów.

Poznaliśmy listę podmiotów, które zawnioskowały do PKP Intercity o udział w postępowaniu na dostawę 38 piętrowych składów push-pull wraz z 45 lokomotywami do ich obsługi. Jednostki mają być dostosowane do prędkości 200 km/h i mają obsługiwać takie trasy jak Warszawa – Łódź, czy Katowice – Kraków. Przewoźnik otrzymał wnioski potencjalnych wykonawców o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, prowadzonego w formie dialogu konkurencyjnego.

Oto lista podmiotów, które zainteresowały się przetargiem:

  1. Konsorcjum: Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna ul. Zygmunta Augusta 11, 85-082 Bydgoszcz oraz „NEWAG” Spółka Akcyjna ul. Wyspiańskiego 3, 33–300 Nowy Sącz;
  2. Konsorcjum: Bombardier Transportation Polska Sp. z o.o. ul. Fabryczna 12 53-609 Wrocław oraz Bombardier Transportation GmbH z siedzibą w Eichhornstraße 3, 10785 Berlin, Niemcy;
  3. Stadler Polska Sp. z o.o. ul. Targowa 50, 08-110 Siedlce;
  4. ŠKODA TRANSPORTATION a.s. z siedzibą w Emila Škody 2922/1, Jižní Předměstí, 301 00 Pilzno, Republika Czeska;
  5. Siemens Mobility Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie: Żupnicza 11, 03-821 Warszawa;
  6. H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o., ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 223/229, 61 – 485 Poznań;
  7. Konsorcjum: CRRC ZELC Verkehrstechnik GmbH Adres: Donau-City-Straße 7 / Top C / 27. OG 1220 Wien, Österreich i Vossloh Locomotives GmbH Adres: Doktor-Hell-Strasse 6 24107 Kiel, Germany oraz CRRC Zhuzhou Locomotive Co.,Ltd. Adres: No. 1 Tianxin Road Shifeng District 412001 Zhuzhou, Hunan China.

Jak już pisaliśmy na łamach NaKolei.pl, dwóch polskich producentów utworzyło konsorcjum – mowa o Pesie oraz Newagu. Takiej współpracy nikt się nie spodziewał, ale przy współpracy rośnie szansa na wygranie cennego przetargu. Polscy producenci będą konkurować m.in. ze Skodą, Stadlerem oraz Bombardierem. Warte uwagi jest również konsorcjum spółek-córek giganta CRRC oraz osobny wniosek producenta z Poznania – FPS H. Cegielski.

Jesteśmy przekonani, że dzięki doświadczeniom zebranym do tej pory przez nasze zespoły możemy razem zaproponować PKP Intercity nowoczesny pojazd piętrowy, który może być konkurencyjny nie tylko w Polsce, ale również na rynkach europejskich – mówił Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA.

Podjęcie decyzji w sprawie utworzenia konsorcjum wynika z faktu, że złożenie indywidualnych ofert obarczone byłoby istotnym ryzykiem niewykonania zamówienia ze względu na złożoność przedmiotu zamówienia, możliwości produkcyjne w kontekście terminu jego realizacji oraz inne zobowiązania kontraktowe. Sądzimy iż zawarte konsorcjum wpłynie pozytywnie na dalszy dynamiczny rozwój kolei w Polsce – powiedział Zbigniew Konieczek, Prezes Zarządu NEWAG S.A.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności