Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

www.podrozekolejlove.pl. Powstaje portal kolejowy dla osób niepełnosprawnych!

www.podrozekolejlove.pl. Powstaje portal kolejowy dla osób niepełnosprawnych! Fot. FAREON

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji Emerytowanych Osób Niepełnosprawnych z Poznania w ramach „Inkubatora Innowacji Społecznych Wielkich Jutra” (Temat: Usługi opiekuńcze dla osób zależnych) stworzyła stronę internetową www.podrozekolejlove.pl. Portal „Podróże KolejLove” stanowi elektroniczną platformę pozwalającą na kojarzenie ze sobą chcących odbyć podróż w danym kierunku osób z niepełnosprawnością oraz innych pasażerów udających się w tym samym kierunku i czasie.

Fundacja podkreśla, że celem całego rozwiązania jest możliwość znalezienia przez osoby niepełnosprawne opiekuna w podroży, który w zamian za pomoc przed w trakcie oraz po zakończeniu podróży mógłby podróżować jako opiekun osoby z niepełnosprawnością i w ten sposób obniżyć znacznie koszt swojego przejazdu (fakultatywnie).

Jednakże platforma ma za zadanie jedynie informować o istniejących możliwościach zakupu biletów ulgowych zgodnie z obowiązującym prawem oraz kojarzyć osoby planujące podróż. Strona www.podrozekolejlove.pl w żaden sposób nie pośredniczy w zakupie biletów na przejazd. Dzięki temu, iż platforma kojarzy ze sobą osoby podróżujące pociągami w konkretnym czasie i w tej samej relacji, opieka nad osobą niepełnosprawną nie powinna wymagać poświęcenia dodatkowej ilości czasu i energii. Dokładny zakres wsparcia oraz szczegóły przejazdów powinny być ustalane indywidualnie przez zainteresowane osoby dzięki dostępnej na stronie funkcji czatu- czytamy w komunikacie.

Na portalu można znaleźć nie tylko informacje dotyczące ulg dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, ale także opisane są inne
przywileje i uprawnienia, jakie przysługują osobom niepełnosprawnym podczas podróży kolejowych. Można znaleźć tu także linki do stron i
aplikacji z rozkładem jazdy pociągów, linki do stron przewoźników kolejowych czy akty prawne tyczące się transportu kolejowego. W ten
sposób strona jest bazą wiedzy dla pasażerów, z której mogą dowiedzieć się najważniejszych rzeczy związanych z podróżowaniem koleją.
Platforma www.podrozekolejlove.pl ma formę strony internetowej w wersji klasycznej na komputery i laptopy, jak i strony w wersji
mobilnej, dostępnej na smartfony i tablety.

Portal jest całkowicie bezpłatny i ogólnodostępny dla wszystkich zainteresowanych osób: zarówno niepełnosprawnych, jak i tych, którzy chcieliby zostać potencjalnymi opiekunami. Do przeglądania treści zamieszczonych na stronie nie jest wymagana rejestracja. Natomiast by móc dodawać własne podróże lub odpowiadać na te dodane przez innych użytkowników należy założyć konto, a następnie się zalogować. Cały mechanizm działania platformy podobny jest do popularnego serwisu kojarzącego osoby podróżujące samochodami. Strona zawiera bazę wszystkich stacji i przystanków kolejowych w Polsce, na których zatrzymują się pociągi pasażerskie, a także zagranicznych — gdzie docierają bezpośrednie pociągi z Polski. Baza ta nie została jednakże pobrana z zasobów PKP, a stworzona specjalnie na potrzeby budowy platformywww.podrozekolejlove.pl-czytamy.

Cała idea została stworzona przez osoby niepełnosprawne, a od początku pracy nad pomysłem zaangażowanych jest także wiele osób z niepełnosprawnościami, które dzięki temu mogą realizować się zawodowo. Obecnie platforma jest na etapie testowania, które ma za zadanie poprawę funkcjonalności i inne niezbędne udoskonalenia tak, by narzędzie to mogło zostać wypromowane na większą skalę wśród innych pasażerów. Jeśli pomysł się sprawdzi to w przyszłości na jego bazie planowane jest rozszerzenie innowacji o inne dziedziny życia takie jak wspólne wyjścia do kina, na basen czy wydarzenia sportowe.