Dawniej na kolei

Weekend pod Parą czyli powrót parowozu Tkt48-18 na żelazne szlaki

Weekend pod Parą czyli powrót parowozu Tkt48-18 na żelazne szlaki fot. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Już w najbliższy weekend (20 – 21 lipca) na muzealnej bocznicy Muzeum Kolejnictwa na Śląsku odbędzie się spotkanie – oko w oko – z jedynym czynnym na Dolnym Śląsku parowozem TKt48-18.

Przez cały dzień organizowane będą przejazdy po tzw. Trasie Parowozowej, a każdy odwiedzający w tych dniach Muzeum nie tylko będzie miał okazję obejrzeć autentyczny, zabytkowy parowóz przy pracy, ale także przyjrzeć się pracy Drużyny Parowozowej.

Zwiedzanie Muzeum  Kolejnictwa na Śląsku to pasjonująca podróż przez świat zabytkowych maszyn. Ponad 60 lokomotyw, 70 wagonów, żurawie kolejowe i pług odśnieżny zajmują ok. 1,5 km torów. Ale to jeszcze nie wszystko.

 

Nowe ekspozycje o tematyce kolejowej zawierają również takie urządzenia, jak makiety kolejowe i wiele innych kolejowych pamiątek z XX wieku.

Wielką atrakcją muzeum w Jaworzynie Śląskiej jest autentyczny parowóz Tomek oraz sala zabaw przygotowana z myślą o najmłodszych miłośnikach kolei.  Po wszystkich ekspozycjach oprowadza doświadczony przewodnik, który przybliży Państwu historię kolejnictwa.

„ Weekend pod Parą” – są to dni, kiedy to parowóz Tkt48-18 jest uruchamiany, a Muzeum znów zamienia się w czynną parowozownię.

Podczas tego weekendu zostaną zaprezentowane czynności związane z obsługą, czyli obrządzanie parowozu, zwiedzający zobaczą pracę drużyny parowozowej, wnętrze budki maszynisty oraz obracanie parowozu na obrotnicy.

W niedzielę 21 lipca  dodatkową atrakcją będą prezentacje i przejażdżki 60-letnią zabytkową drezyną M20.

fot. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska
Wydarzenia na Facebook’u:

Bilety online.