Kolej jest dla ludzi Tabor

Weekend z Parowozjadą 2017

Weekend z Parowozjadą 2017 fot. PKP CARGO

W dniach 19-20 sierpnia rusza XIII edycja Parowozjady. PKP CARGO zaprasza w te dni do odwiedzenia Skansenu Taborowego w Chabówce.

Najbliższy weekend stanie pod znakiem historycznej kolei. Po raz trzynasty odbędzie się Parowozjada w Chabówce koło Rabki, a dokładniej w Skansenie Taborowym PKP CARGO.

Jedną z atrakcji wydarzenia będzie możliwość podziwiania pięciu parowozów z Polski: OKz32-2, Ty42-107, TKt48-191, TKh – 05353, Pt47 – 65 i parowozu 477.013 ze Słowacji oraz trzech lokomotyw spalinowych  SN61 – 168, SM30 – 211 i SM42 – 1006.

Parowozjada pod nazwą „Tajemnice dawnej kolei” będzie cieszyć oko zarówno dorosłych fanów taboru, jak i najmłodszych amatorów tematu. Prócz oglądania zabytkowych pojazdów (m.in. najstarszego w Polsce zachowanego parowozu z 1878 roku) będzie można wziąć udział w przejeździe zabytkowym taborem kolejowym. Ze Słowacji zostaną ściągnięte dwa wagony modelarskie, w których będzie można podziwiać makietę kolejową w skali 1:120.

Dla dzieci będzie przewidziany program edukacyjny oraz zabawy i atrakcje artystyczne ( m.in. pokaz wielkich baniek mydlanych, iluzjonista, malowanie na piasku). Przewidziane będzie wcielenie się w rolę maszynisty i sterowanie symulatorem jazdy lokomotywy elektrycznej.obejrzeć wystawę o dziedzictwie kolejowym w Polsce oraz archiwalne filmy dokumentalne o tematyce kolejowej, a także wziąć udział w konkursie wiedzy o historii kolei oraz w grze terenowej. Atrakcją będą pokazy wielkich baniek mydlanych, występ iluzjonisty, warsztaty robienia zwierzaków z balonów oraz niezwykłe show z malowaniem na piasku.

Impreza bdzie trwała dwa dni (19 i 20 sierpnia – sobota i niedziela). Uroczyste otwarcie tegorocznej Parowozjady odbędzie się 19 siepnia o godzinie 12:30. Szczegółowy harmonogram wydarzenia i szczegóły imprezy znajdą Państwo m.in. na stronie https://www.pkpcargo.com/pl/aktualnosci/pkp-cargo-zaprasza-na-parowozjade-w-trzeci-weekend-sierpnia/ oraz http://skansenchabowka.pl/parowozjada-w-chabowce-19-20-sierpnia-2017/

W tym roku „Parowozjadę” objęły patronatem medialnym m.in.: TVP Historia, TVP Kraków, Nasz Dziennik, Gazeta Polska, Kurier Kolejowy, Rynek Kolejowy, Tygodnik Podhalański, Głos Beskidzki, czasdzieci.pl, podhale24.pl, Gorce24.pl