NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Warszawa: pod Dworcem Zachodnim powstaje tunel tramwajowy

Warszawa: pod Dworcem Zachodnim powstaje tunel tramwajowy

MM
fot. Tramwaje Warszawskie

W ramach przebudowy Dworca Zachodniego w Warszawie powstaje tunel tramwajowy i podziemny peron dla tramwajów. Warszawscy tramwajarze poinformowali, że powstaną tu aż trzy przystanki, które mają powstać w ramach trasy tramwajowej łączącej Wolę z Wilanowem.

Połączenie Woli i Wilanowa ma być jedną z największych inwestycji tramwajowych w Warszawie. Mimo, że na ten moment podpisano umowę na realizację części trasy.  Tramwaj najpierw pojedzie 7,5 kilometrowym odcinkiem od Puławskiej do św. Bonifacego i pętli Stegny oraz od św. Bonifacego do Branickiego. Umowę realizuje Budimex. Trasa ma mieć ponad 20 kilometrów a koszt przedsięwzięcia to 1,2 miliarda złotych, z tego 555 milionów pochodzi z unijnego dofinansowania.

Zaplanowaliśmy, że zbudujemy aż trzy przystanki tramwajowe pod ziemią, które będą przypominały stacje metra. Na początek zajmiemy się budową podziemnego dojazdu do pierwszego przystanku od Grójeckiej wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej. To połączenie będziemy budowali w latach 2024 i 2025 – czytamy na oficjalnym koncie Facebooka Tramwajów Warszawskich.

Jak czytamy w komunikacie wykończenie kolejnych dwóch przystanków i połączenia w kierunku Woli to nieco bardziej odległa przyszłość, zależna także od pozyskania funduszy. Tramwajarze mimo wszystko wykorzystują najlepszy moment – ogromnej przebudowy Dworca Zachodniego i linii średnicowej, która realizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Wszystko będzie zależało od funduszy, ale już dziś pod Warszawą Zachodnią zabezpieczamy tę inwestycję. Wykorzystujemy najlepszy moment, czyli generalną przebudowę całego dworca. To jedyna okazja, gdy można zbudować wszystkie zaplanowane tunele. Inwestycję prowadzimy wspólnie z kolejarzami z PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Wykonawcą jest Budimex S.A. Koszt części inwestycji, który finansuje Miasto Stołeczne Warszawa to około 170 mln zł – czytamy w komunikacie Tramwajów Warszawskich.

fot. Tramwaje Warszawskie

fot. Tramwaje Warszawskie

fot. Tramwaje Warszawskie

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności