NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Na podróżujących do Kaliningradu Rosjan czeka w Wilnie specjalna wystawa fotografii

Na podróżujących do Kaliningradu Rosjan czeka w Wilnie specjalna wystawa fotografii

Adrian Izydorek
Fot. LTG

Na stacji w Wilnie przy peronach, przy których zatrzymują się wagony pociągów przejeżdżających tranzytem do Kaliningradu przygotowano specjalną wystawę fotografii, przedstawiających prawdziwe oblicze wojny prowadzonej przez Rosję.

Dzisiaj (25 marca 2022 roku) Litwini przygotowali specjalną wystawę fotografii, która ma zwrócić uwagę Rosjan przejeżdżających tranzytem przez Wilno na prawdziwe oblicze wojny na Ukrainie. Rosjanie przejeżdżają przez Wilno w tranzytowych pociągach do Kaliningradu.

Koleje Litewskie (LTG) wspólnie z Litewskim Klubem Fotografów Prasowych wybrały w sumie 24 fotografie, które odzwierciedlają realia wojny. Na nich zamieszczono przekaz w języku rosyjskim „Dziś Putin zabija ludność cywilną Ukrainy, czy zgadzacie się z tym?” Taki sam przekaz nadawany jest przez megafony, gdy pociąg RŻD zajeżdża na stację w Wilnie.

Ta wystawa ma na celu rozpowszechnianie informacji o wojnie prowadzonej przez władze rosyjskie. Wybraliśmy obrazy, które emocjonalnie oddają okrutną rzeczywistość, z jaką obecnie zmagają się mieszkańcy Ukrainy. Poprzez tę wystawę chcemy jak najszerzej szerzyć przesłanie, że w wolnym kraju nie da się uciec od rzeczywistości. Dziękujemy zarówno pomysłodawcy Evaldasowi Kubilisowi, jak i Maximowi Dondyukowi i Evgeniyowi Maloletce za przesłanie zdjęć z najgorętszych miejsc – Kijowa i Mariupola – mówi Jonas Staselis, prezes Litewskiego Klubu Fotografów Prasowych.

Widzimy duże znaczenie w wykorzystaniu przestrzeni LTG na wystawę, która odzwierciedla obrazy wojny rządu rosyjskiego z Ukrainą. Dziękujemy partnerom – fotoreporterom, którzy chętnie i nieodpłatnie przyczynili się do powstania tej inicjatywy – mówi Egidijus Lazauskas, prezes LTG.

Codziennie przez Wilno przejeżdżają 2-4 pociągi tranzytowe z Moskwy do Kaliningradu i z powrotem. Litewscy kolejarze zaplanowali każdorazowe zatrzymanie tych pociągów na stacji w Wilnie, aby pasażerowie mogli dokładnie obejrzeć przygotowaną dla nich wystawę. Średnio każdego miesiąca do i z Kaliningradu kursuje 100 pociągów tranzytowych, które póki co nie zostały zablokowane.

Wystawa to łącznie 24 fotografii, które obiegły cały Zachód, ale z pewnością nie trafiły do rosyjskich odbiorców rządowych mediów. Zdjęcia zostały umieszczone na takiej wysokości, aby z okna wagonu były dobrze widoczne.

Fot. Мысли Машиниста Мотрисы

Fot. LTG

Fot. LTG

Fot. LTG

Fot. Мысли Машиниста Мотрисы

Fot. Мысли Машиниста Мотрисы

Fot. LTG

Fot. LTG

Fot. LTG

Fot. Made in Vilnius

Fot. Made in Vilnius

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności