NaKolei.pl WiadomościKolej jest dla ludzi W pociągu jak w samolocie – wybierzesz sobie miejsce! Minister Adamczyk zapowiada zakup biletów z wizualizacją miejsca.

W pociągu jak w samolocie – wybierzesz sobie miejsce! Minister Adamczyk zapowiada zakup biletów z wizualizacją miejsca.

Wojciech Dudkowski
fot. Nakolei.pl

Minister Infrastruktury  Andrzej Adamczyk zapowiedział, że w najbliższym czasie na pociągi PKP Intercity, obsługiwane przez elektryczne zespoły trakcyjne (Pesa Dart, Stadler Flirt, Pendolino, w przyszłości też Pesa Bydgostia), bilety internetowe będzie można kupić z wizualizacją miejsca. Przewoźnik pracuje nad takim rozwiązaniem.  Ogłoszone zostało to podczas konferencji prasowej o honorowaniu dokumentów z systemu „mObywatel” w pociągach PKP InterCity.

Jak dotąd można było wybrać sobie konkretne miejsce, lub obok innego zajętego. Przewoźnik opublikował również schemat siedzeń w elektrycznych zespołach trakcyjnych. Te dwie rzeczy nie były jednak zintegrowane. Po realizacji założonego projektu, można będzie zarezerwować miejsce w pociągu, zaznaczając je na schemacie. Pasażer na etapie zakupu biletu będzie od razu wiedział, czy wybiera miejsce przy oknie, czy przy przejściu, gdzie znajduje się wagon rowerowy, jak rozlokowane są toalety, część barowa itp. System będzie podobny do działających obecnie m. in. w kinach.

Obecnie grupy miłośników kolei prowadzą strony, gdzie pokazany  jest układ miejsc we wszystkich jeżdżących  w Polsce wagonach. Widoczne jest też planowane zestawienie pociągu, tzn. z jakich konkretnie wagonów będzie się on składał. Najpopularniejszą stroną tego typu jest vagonweb.cz, prowadzona przez czeskich pasjonatów. Każdy zarejestrowany użytkownik może tam podzielić się swoją wiedzą na temat zestawień i napisać, jakiego typu wagony widział na danym pociągu.

 

Zobacz też: Tajemnica numeracji miejsc w pociągu – jak się odnaleźć?

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności