Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Tabor

Tajemnica numeracji miejsc w pociągu – jak się odnaleźć?

Tajemnica numeracji miejsc w pociągu – jak się odnaleźć? Fot. Intercity

Jeżeli kupimy bilet na pociąg PKP InterCity, otrzymujemy również rezerwację miejsca – w większości przypadków siedzącego. Podany jest numer wagonu i numer siedzenia. Jednak, gdy wsiadając w pośpiechu szukamy  miejsca, często ciężko jest je znaleźć. Numery wydają się pomieszane i ułożone zupełnie przypadkowo. Jednak to tylko pozory. Jak nie pogubić się, wsiadając do pociągu?

 

 

 

Znajdź swój wagon

Wagony w elektrycznych zespołach trakcyjnych numerowane są od 1 do 8. Wagony numer 1 i 2 to wagony 1 klasy, wagon nr 3 jest wagonem barowym, a wagony od numeru 4 do numeru 8 to wagony 2 klasy.  W Pendolino natomiast 1 klasą jest tylko wagon numer 1, wagony 2 i 4-7 to klasa 2. Tak samo jak, w innych EZTach, w wagonie nr 3 znajduje się strefa gastronomiczna. Te składy posiadają również miejsca dla rowerów – Flirt w wagonie 3, Dart w wagonach 6, 7 i 8, a Pendolino w wagonach 5 i 6. Są również miejsca dla niepełnosprawnych – we Flircie i Pendolino w wagonie 3, a w Darcie w wagonie nr 2.

 

W klasycznych składach wagonowych z lokomotywą numeracja zazwyczaj zaczyna się od wagonu nr 10. Wagony o dużych numerach powyżej 30 to wagony sypialne lub z miejscami do leżenia. Przed wyjazdem, zwłaszcza z mniejszych miejscowości, warto sprawdzić zestawienie pociągu na tablicy lub w internecie. Na większych stacjach kolejność wagonów jest zapowiadana. Może zdarzyć się, że pociąg jedzie w odwrotnym zestawieniu, tzn. wagon o najniższym numerze jedzie na początku. W pociągach międzynarodowych natomiast numery wagonów są trzycyfrowe.

 

W przedziałach

 

Tutaj sprawa wydaje się prosta. Każdy przedział ma swoją cyfrę dziesiątek, a cyfra jedności to numer konkretnego miejsca. Przykładowo w drugim przedziale wagonu z przedziałami sześciomiejscowymi znajdują się miejsca 21, 22, 23, 24, 25, 26. Miejsce parzyste zawsze będzie naprzeciwko nieparzystego. Miejsca z końcówkami 1 i 2 znajdują się przy drzwiach przedziału, numer 3 i 4 pośrodku, a 5 i 6 przy oknie.

Ta numeracja obowiązuje również w przedziałach ośmiomiejscowych, jeżdżących w pociągach kategorii TLK. Miejsca numer 7 i 8 znajdują się pośrodku, aby ułatwić rezerwację. W wagonach 1 klasy znajduje się 9 przedziałów pasażerskich, a w wagonach 2 klasy jest ich 10 lub 11. Liczbę przedziałów wskazuje nam kodowa nazwa wagonu, umieszczona na dole, przykładowo wagon „B11nouz” to wagon 2 klasy z 11 przedziałami.

 

Wagony bezprzedziałowe

fot. PKP Intercity
fot. PKP Intercity
fot. PKP Intercity

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozkład miejsc może wydawać się skomplikowany, ale po bliższym przyjrzeniu się temu układowi, okazuje się, że również można się tu doszukać pewnego ładu. Siedzenia w jednym rzędzie mają tę samą cyfrę dziesiątek. W wagonach bezprzedziałowych 1 klasy w rzędzie są 3 miejsca, natomiast w wagonach 2 klasy – 4 miejsca. Do wyboru są miejsca przy stoliku, zwrócone do siebie przodem oraz miejsca w układzie “autobusowym” – jedno za drugim. Na oparciach siedzenia poprzedzającego również znajdziemy stolik.

Jeżeli ktoś jedzie sam, warto pomyśleć wtedy o bezprzedziałowym wagonie w 1 klasie. Są w nim dostępne pojedyncze siedzenia, które gwarantują maksimum prywatności w pociągu.

 

Rezerwuj świadomie

Kupując bilet na pociąg PKP Intercity możemy sami wybrać sobie miejsce, jakie chcemy zarezerwować. Na stronach internetowych do zakupu biletu wybieramy opcję “Rezerwacja wskazanego miejsca”, a w kasie podajemy numer wagonu i miejsca kasjerce. Ze zdobytą teraz wiedzą możesz wybrać sobie miejsce, jakie tylko chcesz.