Strona główna » Wiadomości » Konferencje i spotkania » W Odessie dyskutowano o korytarzu intermodalnym Bałtyk – Morze Czarne

W Odessie dyskutowano o korytarzu intermodalnym Bałtyk – Morze Czarne

Redakcja
Fot. PKP CARGO

Spółka PKP CARGO CONNECT uczestniczyła w Forum Portów Ukraińskich. III edycja Forum zakończyła się 30 maja w Odessie. Kierunek ukraiński, mimo konfliktu z Rosją, wydaje się interesujący dla rozwoju biznesu, szczególnie ze względu na ekspozycję na szlaki wiodące z portów Morza Czarnego. Stąd Polska wiąże spore nadzieje z utworzeniem korytarza intermodalnego Morze Bałtyckie – Morze Czarne.

Polskę na Forum reprezentowali zarówno przedstawiciele biznesu, jak i urzędnicy rządowi. Delegacji kolejowej przewodniczył członek zarządu PKP S.A. Andrzej Olszewski, obecny był prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke, a PKP CARGO CONNECT reprezentował prokurent spółki Łukasz Strzelecki.

Celem Forum było omówienie tematów z zakresu rozwoju infrastruktury portowej, innowacji i digitalizacji, finansowania projektów w sektorze portowym oraz zwiększenia bazy towarowej, przyciągania potoków ładunków, a wszystko dla kojarzenia partnerów biznesowych i uzupełniania logistyki przemysłowej przez projekty portowo-transportowe.

Forum Portów Ukraińskich (Ukrainian Ports Forum) było dobrym miejscem do promocji korytarza intermodalnego Morze Bałtyckie – Morze Czarne, który to kierunek, jako spółka PKP CARGO CONNECT i cała Grupa PKP CARGO, chcemy rozwijać – mówi Łukasz Strzelecki, prokurent spółki PKP CARGO CONNECT. – Port Odessa przyjmuje z miesiąca na miesiąc coraz więcej kontenerów, a klienci widzą dużą potrzebę ustanowienia stałego połączenia z portem w Gdańsku. Podczas spotkań biznesowych prezentowaliśmy możliwości naszych terminali przeładunkowych na wschodniej granicy. Medyka to miejsce, gdzie przeładowujemy kontenery, a Dorohusk to dobra lokalizacja dla materiałów sypkich. Cieszy duże zainteresowanie okazywane przez naszych ukraińskich partnerów. Rozmawialiśmy też o uruchomieniu pociągów intermodalnych w korytarzu Port Odessa – Port Gdańsk oraz połączeniach w kierunku ukraińskim z polskich portów i Nowego Jedwabnego Szlaku. Zacieśnianie współpracy z Ukrainą w zakresie przewozów kontenerów, ale i naczep multimodalnych, wpisuje się w strategię naszej spółki i poszerzanie sieci pociągów operatorskich – dodaje Łukasz Strzelecki.

Potencjał szlaków transportowych Polska – Ukraina

Prezes PKP CARGO S.A. Czesław Warsewicz wskazuje na duży potencjał szlaków transportowych łączących Polskę z Ukrainą. Po pierwsze, wyjaśnia Prezes Warsewicz, obroty handlowe między Polską a Ukrainą wyniosły w tamtym roku prawie 7,5 mld dolarów, co dało Polsce miano trzeciego partnera handlowego Ukrainy po Niemczech i Chinach. Po drugie, przy dyskusjach o handlu trzeba uwzględnić międzynarodową pozycję Kijowa.

Basen Morza Czarnego to ważna część geopolitycznego projektu Trójmorza, a Ukraina to trzeci po Rosji i Turcji kraj leżący nad tym akwenem. Dla wielu przedsiębiorstw wysyłanie towarów z Ukrainy lub tranzytem przez ten kraj do odbiorców w Europie Zachodniej i na innych kontynentach, jak również w drugą stronę, może być bardziej opłacalne przez Gdańsk i pozostałe polskie porty niż przewożenie ich przez Morze Śródziemne – mówi Czesław Warsewicz. – Gospodarka ukraińska także przeżywa proces konteneryzacji, co otwiera szerokie perspektywy przed operatorami logistycznymi i kolejowymi przewoźnikami intermodalnymi – dodaje Warsewicz.

Współpraca intermodalna Morze Bałtyckie – Morze Czarne

Po zakończeniu sesji panelowej „Korytarz transportu intermodalnego: Morze Czarne – Morze Bałtyckie. Rozwój, strategia, projekty” przedstawiciele PKP CARGO CONNECT i Portu Gdańsk wzięli udział w spotkaniu grupy roboczej w zakresie współpracy intermodalnej w korytarzu Morze Bałtyckie – Morze Czarne, która miała na celu rozwinięcie projektu po ubiegłorocznej, październikowej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie i podpisaniu porozumienia między portami morskimi Ukrainy i Polski. Dodatkowo podczas Forum odbyły się spotkania handlowe, których celem było doprowadzenie do uruchomienia pierwszych pociągów w korytarzu Gdańsk – Odessa. Rolą PKP CARGO CONNECT byłoby zabezpieczenie polskiego odcinka przewozów kolejowych. Dzięki temu, że spółka jest znaczącym operatorem logistycznym, może zapewnić pełny łańcuch usług door-to-door we współpracy z partnerami ukraińskimi i portem w Gdańsku.

Podczas Forum toczyły się rozmowy na temat przewozów towarów spożywczych oraz rozwijania transportu ładunków z kierunków tureckich, a także z Gruzji i Azerbejdżanu, które przez port w Gdańsku mogą trafiać na rynki: brytyjski oraz amerykańskie.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x