Kolej na świecie Przewozy towarowe

Volkswagen stawia tylko na ekologiczne pociągi. Koncern zwiększy udział kolei w transporcie

Volkswagen stawia tylko na ekologiczne pociągi. Koncern zwiększy udział kolei w transporcie Fot. Volkswagen

Grupa Volkswagen przy współpracy z Deutsche Bahn ma realizować przewozy towarowe przy użyciu wyłącznie pociągów zasilanych odnawialnymi źródłami energii. Dodatkowo koncern chce zwiększyć udział kolei w transporcie towarów nawet do 60%.

Volkswagen Group Logistics, spółka-córka koncernu Volkswagen AG przedstawiła pro-ekologiczny plan, w którym to największy producent samochodowy stawia na kolejowy transport towarów. Producent wraz z Deutsche Bahn przestawi wszystkie przewozy materiałów i pojazdów na terenie Niemiec na ekologiczną elektryczną energię do początku 2021 roku. Oznacza to, że składy towarowe będą ciągnięte wyłącznie przez maszyny zasilanymi odnawialnymi źródłami energii (OZE). Ponadto VW zamierza do 2022 roku zwiększyć udział kolei w przewozach towarowych z obecnie 53% do 60 procent.

Dzięki tej ofensywie ekologicznej energii elektrycznej wnosimy istotny wkład w dekarbonizację Grupy – mówi Thomas Zernechel, szef działu logistyki Grupy Volkswagen – W tym celu Deutsche Bahn dostarcza energię elektryczną z farm wiatrowych i elektrowni wodnych – dodaje.

Według wyliczeń Grupy, przestawienie wszystkich przewozów materiałów i pojazdów przy wykorzystaniu OZE pozwoli obniżyć emisję CO2 o ponad 26 700 ton rocznie.

Żaden producent samochodów w Europie nie przewozi koleją więcej towarów, wykorzystując OZE niż Volkswagen – stwierdza Thomas Zernechel.

Średnio dziennie 38 składów dalekobieżnych oraz 157 pociągów lokalnych dostarcza materiały do fabryk Volkswagena. To jest łącznie 100 tysięcy wagonów z materiałami rocznie. Dodatkowo w tym samym czasie około 90 tysięcy wagonów-lawet przewozi około 900 tysięcy nowych pojazdów z fabryk do 40 tymczasowych magazynów, centrów dystrybucji i portów. Pamiętajmy, że koncern Volkswagen jest w rzeczywistości producentem takich marek jak Audi, Skoda, Seat, Porsche oraz Volkswagen.Kongres590