NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Virgin Hyperloop: W 2027 roku pierwsze komercyjne kursy. Dążymy do 1200 km/h

Virgin Hyperloop: W 2027 roku pierwsze komercyjne kursy. Dążymy do 1200 km/h

Redakcja
Fot. The Verge

Amerykańska firma, która opracowuje technologię Hyperloop twierdzi, że pierwsze komercyjne kursy może rozpocząć już w 2027 roku.

Na pustyni Nevada nieopodal Las Vegas, Virgin Hyperloop cały czas prowadzi testy technologii Hyperloop. Firma przeprowadziła już kilkaset testów, w tym w zeszłym roku nawet przewożąc pasażerów. Test ten odbył się przy prędkości 160 km/h, na torze testowym liczącym 500 metrów. Pojazd porusza się na poduszce magnetycznej, podobnej do tej w Maglevach. Natomiast kluczem do osiągnięcia tak zawrotnej prędkości, jaką jest docelowo 1200 km/h, jest fakt, że pojazd znajduje się w niemalże całkowitej próżni.

Virgin Hyperloop skupia się obecnie na opracowaniu kapsuły pasażerskiej, która będzie mogła rozpędzić się do 750 mil na godzinę (1200 km/h). „Bolid” miałby pomieścić 23 pasażerów. Pasażerowie przy rozwijaniu prędkości mają czuć się, jakby znajdowali się w odrzutowcu podczas startu.

Gdy już osiągniesz odpowiednią prędkość, nawet nie poczujesz turbulencji, ponieważ nasz system jest całkowicie zdolny do reagowania na wszystkie te zjawiska. Pomyśl o redukcji szumów i eliminacji wstrząsów – powiedział współzałożyciel Virgin Hyperloop Josh Giegel.

Chociaż przed Virgin Hyperloop jeszcze wiele pracy w opracowaniu kolejnych rozwiązań, Giegel przewiduje, że już w 2027 roku rozpoczną się komercyjne kursy.

Może to być pierwsza forma transportu od 100 lat, która zrewolucjonizuje podróżowanie, tak jak zrobiły to samochody, pociągi i samoloty – powiedział Giegel.

Josh Giegel przed założeniem w 2014 roku Virgin Hyperloop, pracował w SpaceX, którego właścicielem jest Elon Musk. To właśnie Elon znany z niezwykłych pomysłów, które udało się zrealizować, w 2012 roku po raz pierwszy przedstawił koncepcję Hyperloop. Natomiast według Josha Giegel’a, technologia Hyperloop dopiero teraz nadrabia zaległości.

Źródło: Reuters

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności