Kadry i ludzie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

UTK: Państwa opinia jest dla nas ważna

UTK: Państwa opinia jest dla nas ważna Fot. UTK

Poznanie potrzeb i opinii interesariuszy jest elementem strategii przyjętej przez Urząd Transportu Kolejowego. Od blisko roku na stronie internetowej UTK jest dostępna ankieta, dzięki której każdy klient może ocenić jakość usług.

Codziennie w centrali UTK i jego oddziałach terenowych kilkanaście osób załatwia sprawy osobiście np. potwierdza Profil Zaufany czy składa wnioski. Kolejne kilkadziesiąt ma kontakt z pracownikami poprzez telefon czy pocztę elektroniczną. Są też osoby, które wolą komunikację poprzez e-PUAP. Każda z nich zgłasza się z inną sprawą: oczekuje na wydanie decyzji administracyjnej, składa skargę czy poszukuje informacji na interesujący ją temat.

Ankieta internetowa przygotowana przez urząd pomaga podnosić jakość obsługi klientów. W ankiecie można przekazać opinie na temat ogólnej oceny urzędu. Czy czas załatwienia sprawy był właściwy? Czy klient mógł samodzielnie odnaleźć poszukiwane informacje na stronie internetowej lub czy osoba go obsługująca udzieliła wyczerpujących informacji. Wypełniający ankietę ma tez możliwość ocenić szczegółowo pracownika zajmującego się jego sprawą. Ocena może dotyczyć zaangażowania pracownika, poziomu kultury i komunikacji czy bezstronności.

W Urzędzie Transportu Kolejowego chcemy zagwarantować najwyższą jakość usług – mówi Prezes UTK, dr inż. Ignacy Góra. – Dokładamy wszelkich starań, aby nasza obsługa była sprawna i profesjonalna. Zebrane informacje posłużą do udoskonalania procesów i podniesienia jakości pracy  – dodaje.

Klienci mogą również wypełnić ankietę w sposób tradycyjny podczas wizyty w urzędzie lub w oddziałach terenowych. Wszystkie dane zbierane są w sposób anonimowy. Dla celów statystycznych prosimy jedynie o podanie celu wizyty (klient indywidualny bądź instytucjonalny), miejsca zamieszkania oraz płci, jednak podanie danych demograficznych nie jest obowiązkowe.

Urząd Transportu Kolejowego od lat dba o wysoką jakość obsługi klientów. Czterokrotnie był wyróżniany godłem „Przyjazny Urząd” czym potwierdzał wysoki poziom obsługi klientów. Otrzymywał też wyróżnienia „Wawrzyn Jakości” i „Srebrny Laur”.

Ankieta realizuje obowiązek nałożony na organy administracji publicznej przez art. 14 a Kodeksu postępowania administracyjnego. Organy administracji publicznej mają obowiązek umożliwienia stronom oceny działalności urzędów kierowanych przez te organy, w tym pracowników tych urzędów.

Ankieta jest dostępna pod likiem https://utk.gov.pl/obsluga.