Publicystyka Tabor Wiadomości

Urlop po koronawirusie – Muzeum w Jaworzynie Śląskiej

Urlop po koronawirusie – Muzeum w Jaworzynie Śląskiej Fot. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Epidemia koronawirusa kiedyś się skończy –  miejmy nadzieję, że niedługo. Wielu z nas liczy na pewno, że uda się jeszcze w tym roku wyjechać przynajmniej na krótki urlop. Warto pomyśleć o tym, aby w tym czasie poświęcić część swojego wolnego czasu na poznawanie zabytków kolejowych.

Ostatnimi czasy media – czy to ogólne, czy też branżowe zdominowane zostały przez informacje o trwającej pandemii koronawirusa i jej skutkach. Nie znamy odpowiedzi na pytanie kiedy pandemia zakończy się i nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć jak Polska i świat będą po niej wyglądały . Mamy jednak nadzieję, że ten trudny dla nas wszystkich czas szybko minie i pozostanie tylko wspomnieniem. W tym duchu też uruchamiamy cykl artykułów w którym przybliżymy kolejowe perełki Polski, które warto uwzględnić podczas planowania urlopów – tym bardziej że przez obecną kwarantannę te miejsca również mogą ucierpieć. Stąd gdy już przyjdzie na to czas, nasze wsparcie – odwiedzinami, zakupem biletu czy też pamiątek będzie bardziej potrzebne, niż dotychczas.

Pierwszym miejscem, które mamy okazję przedstawić znajduje się na Śląsku – serdecznie zapraszamy do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Trochę historii

Historia Jaworzyny Śląskiej ściśle związana jest z koleją – zaczątkiem rozwoju osady w stronę miasta było powstanie linii kolejowej Wrocław-Świebodzice w pierwszej połowie XIX w., a następnie ulokowanie stacji węzłowej. Ośrodek prężnie rozwijał się – do II wojny światowej w osadzie zbudowano fabrykę porcelany, melasy, spirytusu, rumu, powstała także mleczarnia. Było to możliwe dzięki prężnemu rozwojowi przewozów kolejowych. Po II wojnie światowej miejscowość została włączona do Polski, w 1954 otrzymała prawa miejskie. Zabudowania kolejowe dają początek Muzeum – dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczników, w 2005 r. na terenie niemalże 3 hektarowej bocznicy placówka znajduje „swój kąt” i rozpoczyna działanie.

Skomunikowanie

Jaworzyna Śląska jest dobrze skomunikowana z większością miast na Dolnym Śląsku. Pociągami Kolei Dolnośląskich bezpośrednio można dostać się do niej w czasie poniżej godziny z m.in. Wrocławia, Legnicy, Świdnicy, Dzierżoniowa oraz Wałbrzycha (muzeum znajduje się ok. 0,5 km od dworca kolejowego), również dostanie się tu samochodem nie sprawi większego problemu. Wizyta w muzeum może być także kolejowym wstępem do wizyty w Górach Sowich (ok. 35 km), Sudetach (ok. 40 km) lub do odwiedzin Obszaru Chronionego Krajobrazu Broumovsko w Czechach (ok. 60 km) na który składają się warte obejrzenia rezerwaty przyrody.

Żywe muzeum

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, muzeum w Jaworzynie nie jest miejscem gdzie tylko statycznie można podziwiać historyczny tabor kolejowy (przeszło 40 lokomotyw parowych, ok. 50 wagonów oraz nietypowe pojazdy, jak drezyna zbudowana na bazie Warszawy M20). Owszem, to ważna cecha tego miejsca, jednak ekspozycja jest szersza – ważną jej częścią jest przejazd pociągiem po „Trasie Parowozowej”, gdzie przewodnik opowiada o realiach dawnej kolei, cyklicznie organizowane są historyczne przejazdy prowadzone przez parowóz TKt48-19 lub szynobus SA102-002 – widok kilka lat temu jeszcze nie tak rzadki na lokalnych trasach.

Wewnątrz wagonów i lokomotyw będących częścią ekspozycji muzealnicy przygotowali wystawy, które pozwalają poczuć się tak jak podróżni sprzed lat, dawni kolejarze lub repatrianci. Muzeum dysponuje też salą z makietą kolejową oraz historycznymi pokojami naczelnika sekcji, lekarza lub kas, gdzie przewodnik przybliża historię i specyfikę pracy na danym stanowisku. Dla pasjonatów informatyki ciekawostką może być komputer polskiej produkcji Elwro Odra 1305 z wrocławskiego Hutmenu.

„Na żywo” można poznać także historię WARSu – ci, którzy zgłodnieli podczas zwiedzania mogą zjeść posiłek w odrestaurowanym wagonie gastronomicznym z lat 80-tych ub. wieku, zaś grupy zorganizowane mają możliwość noclegów w historycznych wagonach sypialnych na terenie Muzeum.

Lekcje historii w muzeum

Uzupełnieniem oferty muzealnej są także grupowe lekcje dla dzieci i młodzieży – animatorzy z muzeum mogą przeprowadzić zajęcia z budowania makiet, zobaczyć na własne oczy jak rozwijał się przemysł. Pomyślano także o najmłodszych – poznawanie zabytków kolei połączone jest z poznawaniem wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Taka lekcja na pewno będzie o wiele ciekawszą alternatywą niż lekcja w szkolnych murach dla młodzieży, stąd serdecznie zachęcamy do takiej formy edukacji.

Nie tylko dla miłośników kolei

Niekwestionowaną zaletą tego miejsca jest fakt, że nie skupia się tylko na zabytkach kolejowych samych w sobie – można zobaczyć też inne eksponaty poza kolejowymi, ważnym jest też fakt „ożywienia” historii – przejazdy historyczne, ścieżki dydaktyczne, wszelkie atrakcje sprawiają, że można naprawdę poczuć tutaj „ducha historii”. Stąd jako redakcja serdecznie zachęcamy do odwiedzin muzeum w Jaworzynie Śląskiej.

Szczegóły zwiedzania, rozkład jazdy historycznych pociągów, planowane imprezy można znaleźć na stronie: https://muzeumtechniki.pl/

Po ustaniu pandemii serdecznie zachęcamy do odwiedzin i wspierania tego ważnego na kolejowej mapie Polski miejsca, a także zapraszamy do następnych artykułów z naszego cyklu.