NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Trzy nowe przystanki na kolejowej mapie Olsztyna

Trzy nowe przystanki na kolejowej mapie Olsztyna

Redakcja
Fot. PKP PLK S.A.

Olsztyn Redykajny, Olsztyn Likusy, Olsztyn Jezioro Ukiel – to nowe przystanki, które od 13 czerwca dzięki inwestycji zapewniły lepszy dostęp do pociągów.

Mieszkańcom nowe przystanki Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Jezioro Ukiel w pobliżu jeziora oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych – na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa, a także dodatkowy peron na przystanku Olsztyn Śródmieście zapewniają dogodniejsze podróże między gminami, osiedlami a centrum miasta. Ułatwienia w podróży PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniły od 13 czerwca.

Nowe przystanki, to łatwiejsze podróże koleją. Wysokie perony pozwalają wygodnie wsiadać do pociągów. Są ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się wybudowano pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwiają bezpieczne przejście także po zmroku.

Realizujemy projekty, które w całej Polsce zwiększają dostęp do kolei, zapewniają lepsze i sprawniejsze podróże, a tym samym ułatwiają codzienne dojazdy do szkół i do pracy oraz podróże okazjonalne. Udostępnione przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nowe przystanki w Olsztynie, to kolejny krok do utworzenia w mieście tzw. kolei aglomeracyjnej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dzięki inwestycji, przystosowano trasę Olsztyn Główny – Olsztyn Gutkowo do szybszych przejazdów pociągów. Wymieniono tory i sieć trakcyjną. Nowa mijanka na przystanku Olsztyn Likusy zwiększy przepustowość jednotorowej trasy. Dzięki takiemu rozwiązaniu po torach będzie mogło kursować więcej składów.

Przewidziano także budowę tunelu pieszo-rowerowego na ul. Jeziornej. Nowy obiekt zastąpi przejście w poziomie szyn i zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa. Będzie to dogodne dojście na olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej.

Projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo” realizowany jest z udziałem środków unijnych z RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wartość prac to ok. 70 mln zł netto.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Fot. PKP PLK S.A.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności