NaKolei.pl WiadomościKonferencje i spotkania Tor dla hyperloopa w Jaworznie

Tor dla hyperloopa w Jaworznie

Redakcja

Władze śląskiego Jaworzna zaproponowały udostępnienie odcinka dawnej linii kolejowej pod tor testowy hyperloopa.

 

Dzisiaj podpisano list intencyjny w tej sprawie ze spółką Euroloop, która zamierza rozwijać tę technologię. Planowana jest budowa kapsuł towarowych, a potem pasażerskich, poruszających się w próżniowej tubie z prędkością do 1200 km/h. I Euroloop planuje do 2020 roku wykonać serię badań i testów konstrukcji w pełnej skali pojazdu dla kontenerów intermodalnych i towarów sypkich.

Marek Gutt-Mostowy, prezes Euroloopa, powiedział, że tor testowy ma mieć długość od 2 do 5 km i byłby budowany na terenie dawnej linii kolejowej między centrum miasta a dzielnicą Szczakowa . Budowa byłaby realizowana od czwartego kwartału 2019 roku pod warunkiem pomyślnych wyników badań przedinwestycyjnych.

Euroloop to spółka mająca siedzibę w Polsce, ale współpracująca z naukowcami i inżynierami z wielu państw. I dlatego też Gutt-Mostowy liczy na dofinansowanie badań przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Mają one kosztować 20 mln euro, a 75% miało by pochodzić właśnie z NCBR.

Ponadto Euroloop chce rozwijać szeroko współpracę z partnerami naukowymi, takimi jak europejski CERN, krakowska Akademia Górniczo – Hutnicza, czy też z podkarpacką Doliną Lotnicza, gdzie miałaby powstać kapsuła badawcza.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności