Integracja regionów poprzez transport i nowa mobilność to główne zagadnienia podejmowane na Szczycie Ministrów Międzynarodowego Forum Transportowego (ITF), który odbył się w dniach 22 – 23 maja 2019 r. w Lipsku. Uczestniczył w nim wiceminister Rafał Weber- podał resort infrastruktury.
Ministrowie, m.in. ze Szwecji, Chile czy Holandii, uczestniczący w panelu Transport a zmiany klimatyczne: dalsze działania po COP24, dyskutowali na tematy kluczowe dla ochrony klimatu poprzez sektor transportu.
Sektor transportu jest ważnym elementem realizacji celu, jakim jest neutralność klimatyczna, biorąc pod uwagę prognozowany dalszy wzrost mobilności gospodarczo-społecznej w skali globalnej – powiedział wiceminister Rafał Weber. Wiceminister odniósł się również do ambitnych planów Polski w zakresie wdrażania elektromobilności.
Podczas panelu ministrów zastanawiano się, w jaki sposób łączność transportowa integruje regiony i umożliwia osiągnięcie celów gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Omówiono tendencje transportowe, szczególnie nowe formy mobilności w zakresie ekonomii współdzielenia. W panelu wzięli udział ministrowie z Chin, Korei, Japonii, USA czy Szwecji.
Rząd musi wspierać obywateli w korzystaniu z nowych technologii. Potrzebne są również nowe regulacje w tym zakresie – powiedział Weber.
Rozmowy o szlaku via Carpatia
Wiceminister Rafał Weber spotkał się również z wiceministrem Transportu i Komunikacji Białorusi, Aliakseiem Liakhovichem. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy w ramach Via Carpatia oraz innych projektów infrastrukturalnych. Jak podkreślił, Via Carpatia to projekt niezwykle istotny nie tylko dla Polski.
Aby wschodnie województwa Polski oraz zachodnie regiony Białorusi w pełni wykorzystały potencjał szlaku Via Carpatia, modernizujemy główne szlaki komunikacyjne prowadzące w kierunku wschodnim, czego przykładem jest budowa autostrady A2 do granicy z Białorusią czy drogi ekspresowej S16 w kierunku Białegostoku – podkreślił Weber
Na zakończenie Szczytu przyjęta została Deklaracja w sprawie tworzenia wielowymiarowych połączeń transportowych i rozwoju zrównoważonego transportu. W jej treści podkreślono, że „ulepszone wielowymiarowe połączenia w celu zapewnienia płynnego transportu prowadzą do lepszego dostępu do zatrudnienia, edukacji, opieki zdrowotnej i innych usług publicznych, a także zajęć rekreacyjnych, zwiększając tym samym wydajność i promując rozwój gospodarczy i społeczny”. Zauważono też, że „łączność ma zasadnicze znaczenie dla obniżenia kosztów handlu, pobudzenia wzrostu gospodarczego i promowania integracji regionalnej”.
Międzynarodowe Forum Transportowe (ITF – International Transport Forum) skupia 59 państw. Działa przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jako platforma politycznego dialogu w sektorze transportu.