NaKolei.pl WiadomościPolityka Straż Graniczna przedstawiła ultimatum Białorusi. Niewykluczone zablokowanie ruchu pociągów towarowych

Straż Graniczna przedstawiła ultimatum Białorusi. Niewykluczone zablokowanie ruchu pociągów towarowych

Redakcja
Fot. KPRM

Komendant główny Straży Granicznej wystosował list do przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi. Straż Graniczna przedstawiła ultimatum swojemu białoruskiemu odpowiednikowi.

Napięta sytuacja na granicy z Białorusią jest związana również z przewozami towarowymi przez granicę. Jak informowaliśmy na łamach portalu NaKolei.pl, Związek Zawodowy Maszynistów wystosował list do przedstawicieli PKP CARGO z prośbą o zablokowanie ruchu pociągów towarowych przynajmniej na przejściu w okolicach Kuźnicy. Związkowcy zwracają uwagę, że migranci starają się wskakiwać na przejeżdżające pociągi, aby w ten sposób przedostać się przez granicę. ZZM zaznacza, że to także realne zagrożenie dla kolejarzy, którzy przejeżdżają przez tereny, gdzie obozują uchodźcy, „pilnowani” przez służby Białorusi.

Działając na polecenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, gen. dyw. SG Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej zwrócił się z listem do przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi gen. Anatolija Lappo. Komendant wspomniał w liście o wielu aktach agresji, do jakich doszło w ostatnim czasie w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy. Ofiarami tych ataków byli funkcjonariusze polskich służb, strzegący polsko-białoruskiej granicy. Doszło tam m.in. do ataków przy użyciu kamieni i granatów hukowych, przy całkowitej bierności służb białoruskich.

Komendant główny Straży Granicznej poinformował swojego odpowiednika, że strona polska oczekuje ustabilizowania sytuacji związanej z pobytem nielegalnych migrantów w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy do niedzieli 21 listopada br. W przypadku braku reakcji na ten apel, Polska w obawie o bezpieczeństwo odbywającego się tam ruchu kolejowego i ryzyka związanej z tym katastrofy, wstrzyma ruch kolejowy przez przejście graniczne w Kuźnicy.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności