NaKolei.pl WiadomościPolityka Związkowcy domagają się zablokowania ruchu kolejowego z Białorusią. „Jest realne zagrożenie”

Związkowcy domagają się zablokowania ruchu kolejowego z Białorusią. „Jest realne zagrożenie”

Redakcja
Kolejowe przejście graniczne w Kuźnicy

Związek Zawodowy Maszynistów skierował pismo do reprezentacji PKP CARGO w sprawie zamrożenia przewozów towarowych na granicy z Białorusią. Związkowcom chodzi przede wszystkim o zablokowanie kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy.

Związek Zawodowy Maszynistów zwrócił się do pełniącego obowiązki prezesa zarządu PKP CARGO, Władysława Szczepkowskiego o zaniechanie realizacji przewozów przez granicę z Białorusią w szczególności przez przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej, przez które prowadzone są pociągi do stacji Bruzgi.

Zgodnie z informacjami od ZZM w Białymstoku pociągi na stronę białoruską prowadzone są przez tereny obecnie zajmowane przez migrantów.

A także wrogo nastawionych do Polski funkcjonariuszy granicznych i wojska białoruskiego co stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników drużyn trakcyjnych – czytamy w piśmie związkowców.

Związek Zawodowy Maszynistów poinformowało, że dochodzi do sytuacji, w których uchodźcy starają się wskakiwać na przejeżdżające pociągi i na nich nielegalnie przedostać się przez granicę.

„[Sytuacja stwarza przyp. red.] realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników drużyn trakcyjnych, ale też zagraża wypadkiem kolejowym spowodowanym przez uchodźców zachowujących się irracjonalnie i podejmujących próby przejazdu takimi pociągami”.

W obecnie napiętej sytuacji na granicy z Białorusią realizacja przewozów kolejowych przez przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej, ale także na innych przejściach granicznych z Białorusią grozi potencjalną prowokacją poprzez wykorzystanie wagonów pociągów wjeżdżających od strony Białorusi do Polski do nielegalnego przewozu dużych grup emigrantów lub nawet wojsk białoruskich – czytamy dalej w piśmie ZZM.

Jak zaznaczają Związkowcy, to realne zagrożenie dla życia maszynistów.

SOK zwiększyło kontrole na kolejowych przejściach granicznych

Kolejarze są świadomi, że uchodźcy starają się wykorzystywać obszary kolejowe do przedarcia się przez granicę. Dlatego też Straż Ochrony Kolei zintensyfikowała współpracę ze Strażą Graniczną. Co więcej, SOK wysłał z różnych obszarów kraju zwiększoną liczbę funkcjonariuszy na granicę z Białorusią. SOK-iści skupiają się na kontrolowaniu kolejowych przejść granicznych. Jak podaje SOK już wielokrotnie udało się ujawnić próby nielegalnego przekroczenia granic – czytaj dalej.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności