NaKolei.pl Historia Polskiej Kolei Spotkanie z okazji 176. rocznicy powstania królowej polskich dróg żelaznych

Spotkanie z okazji 176. rocznicy powstania królowej polskich dróg żelaznych

Redakcja
Mat. Fundacja Grupy PKP

Jej budowa oznaczała narodziny kolejnictwa na ziemiach polskich, była momentem przełomowym w dziejach gospodarczych. 14 czerwca 1845 roku oddano uroczyście do użytku pierwszy odcinek Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. W tym roku mija 176 lat od tego momentu. W najbliższy poniedziałek na Starych Powązkach odbędą się obchody rocznicowe wydarzenia.

Każdego roku – 14 czerwca – sympatycy historii, kolejnictwa oraz przedstawiciele spółek kolejowych spotykają się przy grobie inżyniera Stanisława Wysockiego, twórcy i projektanta Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Jubileusz „Wiedenki” jest wpisany w kalendarz uroczystości nie tylko Fundacji Grupy PKP, ale i każdego kolejarza.

Również w tym roku Fundacja Grupy PKP serdecznie zaprasza na spotkanie rocznicowe, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 12.00 na Cmentarzu Powązkowskim. Krótką chwilą refleksji i modlitwy, zapaleniem znicza oraz złożeniem kwiatów Fundacja pragnie uczcić pamięć nie tylko wielkiego polskiego inżyniera, jakim był Stanisław Wysocki, pionier polskiego kolejnictwa, ale także innych kolejarzy, którzy spoczęli na Powązkach.

Miejsce spotkania zaplanowane jest przy bramie Świętej Honoraty. Po złożeniu kwiatów na mogile inż. Stanisława Wysockiego, organizatorzy zapraszają na spacer szlakiem grobów kolejarzy pochowanych na Starych Powązkach, zorganizowany wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei, który poprowadzi wolontariusz Fundacji Grupy PKP oraz współzałożyciel PSMK Marek Moczulski.

Uczestnicy spaceru będą mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat historii powstania „Wiedenki”, a także życia i zasług dla polskiego kolejnictwa Leona Miaskowskiego, pierwszego maszynisty, Teodora Urbańskiego, projektanta przebiegu trasy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz toromistrza i późniejszego noblisty Władysława Reymonta.

Fundacja Grupy PKP zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniu rocznicowym, a także w spacerze szlakiem królowej polskich dróg żelaznych.

Fot. Fundacja PKP

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności