NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Specjalne strefy w wagonach dla przewozu psów? Posłanka Matysiak z pomysłem do Ministerstwa

Specjalne strefy w wagonach dla przewozu psów? Posłanka Matysiak z pomysłem do Ministerstwa

Adrian Izydorek
Fot. PKP Intercity

Obecnie przewóz psa w pociągach PKP Intercity kosztuje 15,20 zł – niezależnie od długości naszej podróży. Zdarza się, że współpasażerowie patrzą nieprzychylnym okiem na zwierzaka, gdy wchodzimy z nim do przedziału. Posłanka Matysiak zaproponowała nowe rozwiązania.

Obecnie w pociągach PKP Intercity możliwy jest darmowy przewóz małych zwierząt domowych, pod warunkiem że nie są one uciążliwe dla współpasażerów, np. z powodu hałasu, zapachu itd. Bezpłatny przewóz takich zwierząt jest możliwy wyłącznie, gdy są one umieszczone w transporterze.

Inaczej to wygląda, gdy chcemy przewieźć psa, który nie będzie z nami podróżował w swoim transporterze. Wtedy pies musi mieć założony kaganiec, a właściciel musi go trzymać na smyczy (konduktor może poprosić o aktualne zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie), dodatkowo przed podróżą musimy nabyć bilet w wysokości 15,20 złotych za przewóz psa. Kwota ta jest niezmienna, niezależnie od długości naszej podróży. Posłanka Paulina Matysiak zaproponowała zmianę w tej kwestii, a nawet zlikwidowania tych opłat.

Opłata za przewóz psa jest zryczałtowana i wynosi obecnie 15,20 zł. Czy planowane jest wprowadzenie taryfy degresywnej na przewóz zwierząt bez transportera? – pyta Paulina Matysiak. – W obecnej taryfie cena za przewóz jest stała. Dlaczego zatem nie można kupić biletu dla psa bez przypisywania go do konkretnego pasażera? Czy zostanie wprowadzony bilet dla psa, który będzie można wykorzystać w dowolnej relacji PKP Intercity? – czytamy dalej w interpelacji Posłanki do Ministerstwa Infrastruktury.

Specjalne strefy w wagonach dla podróżujących z czworonogiem

Jak zaznacza Posłanka Matysiak, obecnie zdarza się, że podróżny i jego czworonożny przyjaciel są przeganiani z przedziału przez współpasażerów. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku zwierząt w wagonach bezprzedziałowych, a także psów przewodników, psów asystujących oraz psów służbowych z opiekunem.

Zgodnie z obecnym regulaminem PKP Intercity przewóz psa w przedziale możliwy jest tylko za zgodą współpasażerów – czytamy w interpelacji Posłanki.

W interpelacji padła propozycja, aby w wagonach były wyznaczane przedziały do przewozu psów.

Rozwiązaniem tej niekomfortowej dla podróżnych z psami sytuacji może być wydzielenie specjalnej strefy w wagonach PKP IC, z której nie będzie można wyprosić podróżnego z psami. Czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w spółce PKP IC?

Oprócz tego resort otrzymał pytanie o popularność, jaką cieszą się takie podróże w ostatnich pięciu latach.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności