NaKolei.pl Bez kategorii Co słychać i widać w Gliwicach? Ukończono prace na Dworcu Głównym

Co słychać i widać w Gliwicach? Ukończono prace na Dworcu Głównym

Redakcja

Dobra wiadomość dla Gliwiczan i podróżnych korzystających z obiektu dworca w Gliwicach – skończono prace związane z modernizacją dworca i stacji.

Za wykonanie modernizacji odpowiada konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. oraz Aldesa Construcciones S.A. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ok. 156 mln zł, pochodzące głównie z PKP S.A. Prace wsparły środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Etapowe prace umożliwiły podróżnym bardziej komfortową podróż jak i oczekiwanie na nią dzięki odnowionemu dworcowi jak i lokali komercyjnych. Powstał tunel łączący dwie hale dworcowe. Perony uzyskały m.in. zadaszenia, ławki, antypoślizgową nawierzchnię posadzki. Za wkład w zmiany w infrastrukturze stacji odpowiada PKP PLK S.A.

Dworzec jest przystosowany do poruszania się osób niewidomych, niepełnosprawnych ruchowo oraz z zaburzeniami słuchu.

Wśród lokali komercyjnych znalazły się m.in.: sklep spożywczy z salonikiem prasowym 1minute, bar kanapkowy z kawiarnią Subway czy punkt sprzedaży międzynarodowych biletów autobusowych GTV.

Dworzec ma sześć okienek aks biletowych do nabywania biletów PKP Intercity oraz Kolei Śląskich. Bilety możma nabywac również w znajdujących się na terenie dworca biletomatach.

Maty wibroizolujące, które znalazły się pod torami wyciszają stację i pozwalają na większy komfort oczekiwania na nadjeżdżający pociąg.

Dworzec w Gliwicach ma status zabytku, ingerencja w jego stan podczas przebudowy była przypilnowana przez konserwatora zabytków.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności