NaKolei.pl OpinieDziałania Skawina stawia na kolej. Powstaje nowy dworzec, parkingi i ścieżki rowerowe [ZDJĘCIA]

Skawina stawia na kolej. Powstaje nowy dworzec, parkingi i ścieżki rowerowe [ZDJĘCIA]

Adrian Izydorek
Fot. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie zachęca mieszkańców do zrezygnowania z samochodu i skorzystania z kolei, komunikacji miejskiej lub roweru. Kierowców mają do tego zachęcić ciągi pieszo-rowerowe, nowy dworzec, parkingi P&R oraz bezpłatny autobus miejski. 

Skawina walczy z zanieczyszczeniami powietrza wynikającymi z emisji spalin. Urzędnicy chcą dać mieszkańcom możliwość skorzystania z wygodnych alternatyw dla samochodów. Jedną z nich jest bezpłatny miejski autobus, który jeździ po terenie miasta Skawina. Przystanki zlokalizowane są na osiedlach oraz innych miejscach, do których mieszkańcy najczęściej jeżdżą, takich jak szkoła, przedszkole, cmentarz, kościół, dworzec itd.

W mieście Skawina trwają prace nad stworzeniem sieci ciągów pieszo-rowerowych. To szerokie na 3 metry szlaki dla pieszych, rolkarzy, rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Ścieżki będą miały jeden wspólny cel – doprowadzić mieszkańców do Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego obok dworca PKP. Ten świeżo wyremontowany budynek zostanie otwarty w połowie 2020 roku. Pojawi się w nim poczekalnia, kawiarnia, czytelnia, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz punkt informacji pasażerskiej. Do dworca PKP kierowców samochodów doprowadzi specjalnie w tym celu zbudowana nowa droga – ul. Kolejowa.

Obok budynku dworca pojawił się już duży parking typu park&ride, który pomieści w sumie 500 samochodów. Urzędnicy nie zapominają też o rowerzystach – przy dworcu powstał zadaszony parking dla rowerów, który pomieści w sumie 80 jednośladów.

Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy otrzymają nowe, wygodne, tańsze i przede wszystkim zdrowsze alternatywy dla samochodu. Bezpłatny miejski autobus oraz ciągi pieszo-rowerowe ułatwią poruszanie się po mieście, a odświeżony dworzec zachęci do przemieszczania się koleją. Wybór innych środków transportu zmniejszy emisję zanieczyszczeń i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Skawinie.

Fot. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
Fot. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
Fot. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
Fot. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
Fot. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności