Tabor Transport miejski
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Siemens Combino – pierwszy autonomiczny tramwaj na świecie

Siemens Combino – pierwszy autonomiczny tramwaj na świecie fot. Siemens

Na tegorocznych targach InnoTrans poznamy pierwszy autonomiczny tramwaj na świecie – Siemens Combino.

Pierwszy autonomiczny tramwaj na świecie, Siemens Combino, będzie można podziwiać na międzynarodowych targach InnoTrans 2018 w Berlinie. Pojazd powstał w ramach projektu badawczo-rozwojowego Siemensa i Verkehrsbetriebe Potsdam GmbH (ViP). Egzemplarz pokazowy porusza się w warunkach prawdziwego ruchu ulicznego. Pojazd po raz pierwszy zaprezentuje się właśnie na berlińskich targach.

Siemens Mobility zademonstruje jazdy testowe tramwaju autonomicznego na sześciokilometrowym odcinku linii tramwajowej w Poczdamie w Niemczech w dniach 18-21 września, 2018 roku.

Tramwaj Siemens Combino jest wyposażony w lidar, radar oraz kamery, które służą jako ‘cyfrowe oczy’ rejestrując tramwaj i ruch uliczny wokół pojazdu. Dzięki temu możliwa jest dalsza prognoza sytuacji na drodze i włączenie odpowiednich systemów w tramwaju. Sztuczna inteligencja reaguje na sygnalizację tramwajową, zatrzymuje się na przystankach i reaguje automatycznie w przypadku zagrożeń, takich jak piesi na torowisku lub przejściu oraz inne pojazdy. Siemens Mobility jest pierwszą firmą której udało się wypuścić autonomiczny tramwaj na drogi w celach badawczych.

Światowa premiera pokazuje, że jesteśmy w stanie aktywnie kreować mobilność przyszłości. Nasz autonomiczny tramwaj już jest w stanie wykonywać najważniejsze manewry w prawdziwym ruchu ulicznym. – powiedziała Sabrina Soussan, szef Siemens Mobility.