Infrastruktura Transport miejski Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Remonty torowisk w Poznaniu

Remonty torowisk w Poznaniu Fot. MPK Poznań

MPK Poznań ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej remontu torowiska i sieci trakcyjnej w ciągu ul. 28 Czerwca 1956 roku oraz torowiska na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Projekt dotyczyć będzie inwestycji, którą MPK rozpocznie w 2020 roku. Remont na ul. 28 Czerwca 1956 roku to kontynuacja prac, które rozpoczną się jeszcze w tym roku. Chodzi o przebudowę torowiska w ciągu ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956roku – przebudowywany będzie odcinek do skrzyżowania z ulicami Krzyżową i Kilińskiego. Natomiast ogłoszony teraz przetarg dotyczy dokumentacji na odcinek od tego skrzyżowania do ul. Hetmańskiej.

Natomiast torowisko na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju będzie pierwszy raz naprawiane od 1997 roku, czyli od momentu powstania PST – w zeszłym roku prowadzone były tylko prace związane z przebudową trakcji.

– To newralgiczny dla komunikacji miejskiej w Poznaniu odcinek, z którego codziennie korzysta około 100 tysięcy osób. Od otwarcia „Pestki” nie było generalnego remontu, to wystarczający okres – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

PST liczy ponad 6 km, MPK wyjaśnia, że jest to specyficzna trasa, różniąca się od innych w Poznaniu, ponieważ w większości poprowadzona jest w wykopie pomiędzy wałami lub na estakadach. Projektanci będą musieli zaproponować najlepszy sposób przebudowy. Innym problemem do rozwiązania jest ograniczenie hałasu i drgań.

Poznańskie MPK informuje, że w tym roku wyda na remonty sieci tramwajowej 25 mln zł, to najwięcej w ostatnich latach.