Infrastruktura Prawo i przetargi
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Przetarg na modernizacje w woj. świętokrzyskim

Przetarg na modernizacje w woj. świętokrzyskim Fot. PKP PLK

Linia nr 25 w województwie świętokrzyskim zostanie zmodernizowana – mowa o odcinku między Skarżyskiem-Kamienną a Sandomierzem.

PKP PLK S.A. ma zamiar przeprowadzić modernizacje na linii nr 25. Dzięki pracom ogłoszonym w przetargu podróż skróci się m.in. na trasie Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski z 48 min do ok. 26 min, natomiast na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz do nieco ponad jednej godziny.

Dodatkowo po 2021 roku, czyli po zakończeniu inwestycji ma powrócić regularne kursowanie pociągów pasażerskich trasą Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz.

Prace, które zawierają się w wymaganiach przetargowych to m.in. wymiana 100 km torów i 100 rozjazdów, nowe urządzenia sterowania ruchem czy przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych. Pasażerowie będą mogli korzystać z wyższych i bardziej funkcjonalnych peronów przystosowanych do potrzeb każdego. Będą one wyposażone w nowe obiekty inżynieryjne. Pociągi pasażerskie pojadą nawet 100-120 km/h, a towarowe 80 km/h.

Kontrakt ma zostać podpisany w listopadzie 2017 r. Wykonanie prac przewidziane jest na okres od lipca 2018 roku do lutego 2021 roku. W 2018 roku prawdopodobnie wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza w zamian za wyłączenie z ruchu jednego toru. Na drugim torze mimo wszystko będzie odbywał się ruch dwukierunkowy.

Koszt prac okreslonych w przetargu to ok. 340 mln zł. Zostanie wykonany w ramach projektu pn. „Prace budowlane na linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz” PO Polska Wschodnia.