Kolej jest dla ludzi Wiadomości

Kolej dostępna na plus-Premier Morawiecki zainaugurował program ,,Dostępność Plus”

Kolej dostępna na plus-Premier Morawiecki zainaugurował program ,,Dostępność Plus” Fot, KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował program „Dostępność Plus”, a jednym z jego ważnych elementów jest likwidowanie barier dla osób niepełnosprawnych na kolei.

Można powiedzieć, że kolej program ,,Dostępność Plus” realizuje już od dawna. Przy okazji modernizacji sieci dróg żelaznych, PKP Polskie Linie Kolejowe modernizują perony na stacjach i przystankach, które są dostosowane także dla osób o ograniczonej mobilności, w tym niepełnosprawnych i ludzi w podeszłym wieku. Dużym udogodnieniem jest już to, że perony są budowane na takiej wysokości, aby można było bez problemu wjechać wózkiem do wagonu. Kolejarze montują też oznakowania i tablice informacyjne dla niewidomych, przybywa też pracowników znających język migowy, którzy służą pomocą niesłyszącym. Coraz częściej też niepełnosprawnym pomaga najnowsza technologia.

,,Dostępność Plus” z funduszami w wysokości 23 mld zł

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na realizację programu „Dostępność Plus” rząd przeznaczy ponad 23 mld zł w latach 2018-2025. W tej kwocie kryją się choćby fundusze na modernizację lub budowę nowych dworców PKP. Każdy taki obiekt, również zabytkowy, jest tak budowany, aby mogli z niego korzystać wszyscy podróżni. Również np. ci jeżdżący na wózkach inwalidzkich.

Pod kątem  tej grupy podróżnych zmienia się także park taborowy przewoźników. Nowe pociągi już w standardzie mają rozwiązania dedykowane niepełnosprawnym, a stare składy są modernizowane, aby odpowiadać tym standardom.