Działania Polityka Przewozy towarowe

Prezydent potwierdza plan powołania spółki Linia Chełmska Szerokotorowa

Prezydent potwierdza plan powołania spółki Linia Chełmska Szerokotorowa Fot. Twitter

Powstanie spółki Linia Chełmska Szerokotorowa zapowiedział w Chełmie Prezydent Andrzej Duda. Ma być ona jednym z elementów dużego projektu kolejowego, na który składać się będzie również modernizacja dworca kolejowego oraz hubu logistycznego.

Nową spółkę zamierzają powołać miasto Chełm oraz PKP SA. Po raz pierwszy informacje na ten temat przekazano w połowie 2019 roku. Wczorajsze wystąpienie Prezydenta potwierdziło aktualność tego pomysłu.

Warto zatem przypomnieć, że głównym celem spółki ma być działanie na rzecz rozwoju usług logistycznych na Chełmszczyźnie, również dzięki infrastrukturze szerokotorowej linii kolejowej nr 63 oraz wybudowaniu terminala przeładunkowego. Dzięki temu ma wzrosnąć liczba przewożonych towarów, ich przeładunku i logistycznych usług komplementarnych. W ten sposób zwiększy się konkurencyjność transportu kolejowego oraz atrakcyjność miasta i całego regionu, między innymi dla przyszłych inwestorów.

Istotnym elementem tego procesu ma być powstanie hubu logistycznego. Działania te wpisują się w kierunek rozwoju przewozów kolejowych. To właśnie transport intermodalny ma zapewnić dobrą przyszłość kolei w Polsce. Stąd konieczność powstania kolejnych terminali przeładunkowych. Bliskość granicy, dobra lokalizacja i infrastruktura kolejowa sprawiają, że Chełm spełnia warunki hubu logistycznego. W założeniach spółka Linia Chełmska Szerokotorowa ma powtórzyć sukces LHS.  Ma ona wszakże prowadzić działalność w oparciu o szerokotorową linię kolejową, prowadzącą do granicy z Ukrainą, ale także o infrastrukturę należącą do Grypy PKP. Wszystko to ma z kolei zwiększyć potencjał komunikacji transgranicznej z Europą Wschodnią i Azją.

Przygotowania do powołania nowej spółki potwierdził również Jakub Banaszek, prezydent Chełma. Jak stwierdził jej powstanie z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój całego regionu.