NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Połowa wszystkich wagonów sypialnych PKP Intercity trafi na sprzedaż

Połowa wszystkich wagonów sypialnych PKP Intercity trafi na sprzedaż

Adrian Izydorek
Fot. Adrian Izydorek

PKP Intercity dysponuje 133 wagonami sypialnymi, blisko połowa z nich ma zostać sprzedana – przekazał Wiceminister Infrastruktury Andrzej Bittel.

Poseł Franciszek Sterczewski wystosował interpelację do Ministerstwa Infrastruktury, w której pyta o ilostan posiadanych wagonów sypialnych przez PKP Intercity. Ministerstwo przekazało, że zgodnie na stan z dnia 17 listopada 2022 roku, w parku taborowym PKP Intercity znajdują się:

 •  133 wagony sypialne, z czego:
  – 61 szt. jest sprawnych,
  – 10 wagonów jest poddawanych okresowym naprawom,
  62 wagony są przeznaczone do sprzedaży.
 • 49 wagonów z miejscami do leżenia, z czego:
  – 21 szt. jest sprawnych,
  – 3 wagony są w trakcie przeglądów okresowych,
  25 wagonów jest przeznaczonych do sprzedaży.

A więc park taborowy PKP IC powinien uszczuplić się o połowę jeżeli chodzi zarówno o wagony sypialne, jak i kuszetki. Natomiast warto wskazać, że przewoźnik w ramach swojego największego przetargu na nowe wagony (chodzi o 300+150 wagonów – więcej informacji) planuje nabyć do 39 wagonów dzienno-nocnych (26 w podstawowym zamówieniu), które mają być w rzeczywistości kuszetkami – więcej o wagonach dzienno-nocnych.

W ramach realizowanej strategii inwestycyjnej z perspektywą do 2030 roku Spółka planuje zakupić, w ramach toczącego się obecnie postępowania przetargowego na dostawę 300 wagonów, 39 wagonów dzienno-nocnych, które w porze nocnej dzięki możliwości zmiany położenia siedzeń służyć będą jako wagony z miejscami do leżenia – stwierdził Wiceminister Infrastruktury, Andrzej Bittel.

Oczekiwane przez Spółkę dostawy nowych wagonów zakładane są na lata 2025-2030. Póki co nie było sygnałów, aby przewoźnik planował zakup nowych wagonów sypialnych.

W perspektywie najbliższych lat Spółka planuje utrzymanie oferty nocnej na stałym poziomie, a połączenia nocne będą nadal docierać m.in. do Szczecina, Wrocławia, Katowic, Krakowa, Warszawy, Trójmiasta oraz miejscowości turystycznych

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności