Infrastruktura
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Połowa prac na linii Poznań-Szczecin ukończona. PLK zamknie projekt w 2020 roku

Połowa prac na linii Poznań-Szczecin ukończona. PLK zamknie projekt w 2020 roku fot. PKP PLK S.A.

PKP PLK S.A. dotarły do półmetka prac na linii Poznań-Szczecin. W 2020 roku zobaczymy ostateczne efekty dla transportu pasażerów i przewozu towarów.

Od czerwca br. trwa wymiana torów na odcinku Słonice-Szczecin Dąbie na linii kolejowej E59. To część prac jakie wykonuje PLK w ramach prac na linii Poznań-Szczecin. Już teraz, we wrześniu prace modernizacyjne osiągnęły półmetek. Ostateczne efekty zobaczymy w 2020 roku. Ukończone prace zrealizowano w ramach projektu „Wykonanie robót wyprzedzających na odcinku Słonice – Szczecin Dąbie od km 128,680 do km 195,170 dla projektu Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”.

Podróżni po modernizacji zyskają 8 komfortowych stacji i przystanków, przejadą na trasie szybciej (o 20 minut) i bezpieczniej. Poprawi się również przewóz towarów, w tym kwestia konkurencyjności przewozów do portów m.in. w Szczecinie. Koszt wykonanych prac wynosi ok. 140 mln zł.

 Modernizacja linii kolejowej Poznań – Szczecin, na odcinkach Poznań – Wronki i Słonice – Szczecin Dąbie to jedna z największych inwestycji realizowanych do 2020 r. przez PLK ze środków finansowych instrumentu UE „Łącząc Europę”. Całkowity koszt projektu: „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie” wynosi około 2,2 mld zł z czego około 1,82 mld zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej.
Pojawiło się już 75 km nowych szyn i 37 km torów. Wymianie uległo 63 tys. podkładów i 45 tys. ton tłucznia. Prace torowe mają zostać ukończone w 2018 roku, pod koniec przyszłego roku rozpocznie się modernizacja stacji i przystanków. Do 2020 roku przebudowane zostaną też 44 przejazdy, 12 wiaduktów kolejowych, a 47 nowych obiektów będzie posiadało bezpieczne przejścia dla zwierząt. Będzie bezpieczniej również dzięki powstałemu w Stargardzie Lokalnemu Centrum Sterowania.