Strona główna » Wiadomości » Polityczne powiązania w Natura Tour. Kontrowersje związane z nominacjami

Polityczne powiązania w Natura Tour. Kontrowersje związane z nominacjami

Redakcja

W czerwcu 2024 roku, bez przeprowadzenia konkursu, cały zarząd Natura Tour został wymieniony. Na stanowisko prezesa powołano Jolantę Sobczyk, dotychczasową dyrektorkę Gminnego Centrum Kultury, Rekreacji i Biblioteki Publicznej w Czerniewicach. Jak donosi portal Onet w swoi artykule, Sobczyk nie posiada doświadczenia w zarządzaniu dużymi firmami, a jej nominacja wzbudziła podejrzenia ze względu na bliskie powiązania z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem, także związanym z Czerniewicami. Sama prezes podkreślała w przeszłości swoje związki z polityką, startując bez powodzenia z listy PSL-Trzeciej Drogi w wyborach samorządowych. Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, którego resortowi podlega PKP  jest czynnym strażakiem-ochotnikiem, a jego jednostka macierzysta to właśnie OSP Czerniewice

Drugim członkiem zarządu został Piotr Smogorzewski, który przyznał, że konkursu na stanowisko również nie było. Jest on bratem Romana Smogorzewskiego, byłego prezydenta Legionowa związanego z Platformą Obywatelską, co wywołało podejrzenia o nepotyzm. Piotr Smogorzewski zrezygnował z pełnienia funkcji i według informacji Onetu w jego miejsce powołany został Wojciech Brzeski, samorządowiec ze Zgierza związany z PSL, który od lat startuje w wyborach z komitetu PSL. W przeszłości był m.in. radnym i członkiem zarządu powiatu zgierskiego.

Całościowym właścicielem Natura Tour jest spółka PKP SA, która tłumaczy brak konkursów tym, że nie są one przewidziane w statucie, inne spółki Skarbu Państwa mimo to organizowały otwarte rekrutacje. To rodzi pytania o zgodność tych działań z obietnicami odpolitycznienia spółek państwowych, które pojawiały się przed wyborami.

Wątpliwości dotyczą nie tylko zarządu, ale także rady nadzorczej spółki

Zasiadają w niej m.in. Mikołaj Grzyb, syn wpływowego polityka PSL Andrzeja Grzyba. Od pięciu lat pełni funkcję w zarządzie Kolei Wielkopolskich. To stanowisko również łączy go z regionalnymi strukturami politycznymi, gdzie współrządzą Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga.

Jednymi z nowych członków rady nadzorczej jest też Miłosz Wojnarowski, brat wiceministra funduszy i polityki regionalnej z ramienia PSL, jak również Agnieszka Gonczaryk. Dyrektor Gonczaryk jest szefem Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w mazowieckim urzędzie marszałkowskim, która wcześniej wspierała PSL finansowo. Jej nominacja wzbudza pytania o przejrzystość wyboru, zważywszy na bliskie powiązania z Adamem Struzikiem, od lat rządzącym Mazowszem.

Ostatnim członkiem rady został Andrzej Melon, który jako jeden z nielicznych nie jest formalnie związany z żadną partią polityczną. Melon tłumaczy, że jego nominacja wynikała z egzaminu państwowego i propozycji bezpośrednio z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jednak jak podaje Onet, Andrzej Melon jest związany z lokalnym stowarzyszeniem Razem dla Skierniewic, z którym związany jest także tamtejszy burmistrz Krzysztof Jażdżyk.

W 2015 roku, burmistrz Skierniewic, Krzysztof Jażdżyk, zyskał rozgłos w związku z nominacją Marty Giermasińskiej na stanowisko wiceprezesa miejskiej spółki Energetyka Cieplna. Giermasińska miała wówczas zaledwie 24 lata i była prywatnie narzeczoną Dariusza Klimczaka, który w tamtym czasie pełnił funkcję wicemarszałka województwa łódzkiego. Media spekulowały, że nominacja była formą „wdzięczności” Jażdżyka za wsparcie PSL w wyborach samorządowych w 2014 roku.

Trzeba wspomnieć również, że w lipcu tego roku na członka zarządu PKP Intercity została powołana Hanna Jażdżyk, prywatnie żona prezydenta Skierniewic.

 

 

Podobne artykuły