Działania Przewozy pasażerskie Wiadomości

Podróż Pendolino z orkiestrą symfoniczną w tle – Rok Stanisława Moniuszki

Podróż Pendolino z orkiestrą symfoniczną w tle – Rok Stanisława Moniuszki fot. PKP Intercity S.A.

Podczas podróży Pendolino możemy usłyszeć pewien dżingiel. Wielu podróżnych nieinteresujących się muzyką, może nie wiedzieć jakiego wykonawcy jest ten utwór oraz jak to się stało, że muzyka ta wybrzmiewa w pociągach Express Intercity Premium.

Dżingiel, który można usłyszeć na pokładach pociągów Express Intercity Premium to fragment Poloneza koncertowego A-dur Stanisława Moniuszki w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Fragment utworu jest grany w składach Pendolino od 14 października, podczas zatrzymania na każdej stacji przewidzianej w rozkładzie jazdy.

Akcja stanowi kontynuację współpracy PKP Intercity i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w ramach trwającego Roku Stanisława Moniuszki. W ramach 200. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta i twórcy polskiej opery narodowej PKP Intercity nazwało imieniem Stanisława Moniuszki jeden z pociągów Flirt3 kursujących w rozkładzie jazdy 2018/2019 na trasie Warszawa – Bydgoszcz. Na początku br. pasażerowie tego pociągu mogli usłyszeć fragmenty wybranych dzieł Moniuszki w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.