Infrastruktura Wiadomości

PLK rozpoczęły remont torów na odcinku Gostynin- Łąck

PLK rozpoczęły remont torów na odcinku Gostynin- Łąck Fot. PKP PLK

Efektem prac będzie skrócenie o 10 minut przejazdu pociągów pasażerskich między Płockiem a Kutnem oraz sprawniejsze przejazdy składów towarowych do płockiej rafinerii PKN Orlen. Inwestycja o wartości ok. 36,6 mln zł jest realizowana ze środków własnych PLK- informuje spółka. 

Po zakończeniu robót mieszkańcy Płocka, Łącka, Gostynina zyskają lepsze połączenie z Kutnem i magistralą łączącą Poznań z Warszawą oraz linią w kierunku Łodzi. Efektem prac za 15 mln zł będzie podniesienie prędkości pociągów z 60 km/h do 100 km/h. Zyskają przewozy pasażerskie i towarowe.

W ramach prac na 10-kilometrowym odcinku Gostynin- Łąck wymienione zostaną szyny i podkłady oraz oczyszczony tłuczeń. Wzmocniona zostanie konstrukcja 12 przepustów i mostów. Przywrócone zostaną pierwotne parametry sieci trakcyjnej. Wyregulowana będzie sieć trakcyjna. Wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym przyniesie wymiana nawierzchni drogowej na 7 przejazdach kolejowo – drogowych w Gostyninie, Legardzie, Wyrobkach Gostynińskich, Rogożewie, Emilianowie i Łącku (dwóch)- czytamy w komunikacie.

Na odcinku Kutno – Płock – Sierpc w maju wprowadzono zastępczą komunikację autobusową, która obowiązuje do 23 czerwca. Takie rozwiązanie zapewni sprawną realizację prac. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów znajduje się na stronie www.portalpasazera.pl i stronie przewoźnika Koleje Mazowieckie.

Obecne prace są kontynuacją rewitalizacji trasy Kutno – Płock realizowanej przez PLK w 2018 roku. W ubiegłym roku wykonano prace o wartości 21,6 mln zł ze środków własnych spółki. Inwestycja objęła dwa odcinki: Strzelce Kujawskie – Sierakówek oraz Sierakówek – Gostynin. W ramach prac wymieniono blisko 15 km torów, co pozwoliło przywrócić prędkość pociągów do 100 km/h- czytamy.

Sprawniejsze przejazdy pociągów przyniósł remont 750-metrowego mostu kolejowego w Płocku, na którym wymieniono ponad 1200 mostownic. Wzmocniono też konstrukcję 20-metrowego mostu kolejowego w Gostyninie nad rzeką Osetnicą. Ponadto, zmodernizowano 5 obiektów inżynieryjnych, w tym 2 mosty i 3 przepusty. Dzięki wymianie nawierzchni na 8 przejazdach kolejowo-drogowych wzrosło bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego- dodano w komunikacie.

Efektem prac prowadzonych w latach 2018-2019 będzie skrócenie czasu podróży między Kutnem i Płockiem ok. 10 minut. Sprawniejsze będą przejazdy składów z wagonami-cysternami do rafinerii PKN Orlen w Płocku.