Działania Infrastruktura

PKP PLK: Na trasie Warszawa-Białystok powstanie 26 przepustów dla wędrówki zwierząt

PKP PLK: Na trasie Warszawa-Białystok powstanie 26 przepustów dla wędrówki zwierząt fot. PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują specjalne przejścia, przystosowują mosty, sprawdzają wędrówki zwierząt. Będzie m.in. 26 przepustów na trasie Warszawa-Białystok.

Specjalny monitoring pokazuje jak zwierzęta przechodzą przez tory. PLK zamierza ułatwić podróżowanie na terenach kolejowych zwierzętom w okolicach trasy Warszawa-Białystok. Powstaną m.in. przepusty, mosty i specjalne przejścia ułatwiające przeprawę po niebezpiecznym terenie.

 Uchroni to m.in. los takich zwierząt jak nietoperz mroczek posrebrzany, wąż gniewosz plamisty, żółw błotny, wilk i jeleń. Badania terenowe, wykorzystanie kamer i fotopułapek pozwoliły poznać otoczenia linii kolejowych i zwyczaje zwierząt. Filmy pokazują, że wilki, po sprawdzeniu, ostrożnie i spokojnie przechodzą przez tory. Poniżej film udostępniony przez PKP PLK:

PLK chce, żeby trasa Rail Baltica Warszawa-Białystok była przyjazna środowisku. 12 przejść dla średnich oraz jedno przejście dla dużych zwierząt przygotowano już na zmodernizowanym odcinku z Warszawy do Sadownego. Gady i płazy np. żółw błotny lub gniewosz plamisty przekroczą także tory korzystając z podziemnych przejść w nasypach linii Sadowne Węgrowskie – Czyżew. Zaplanowano tam 26 przepustów ze specjalnymi półkami. Do potrzeb zwierzęcych wędrówek będą dostosowane kolejowe mosty na podmokłych terenach nad rzekami Nowa Treblinka i Bug.

Przebudowywany obecnie odcinek linii Rail Baltica Sadowne Węgrowskie – Czyżew przebiega przez teren Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Park zamieszkuje ok. 500 gatunków ssaków, płazów, gadów, ptaków i pająków. Mają one swoje siedliska w otoczeniu  linii kolejowej. Inwestycja musi być tak prowadzona, by były bezpieczne. Do potrzeb zwierząt dostosowany został most na Martwej Wiśle w Gdańsku. O efektach inwestycji na trasie z Warszawy do Białegostoku więcej na rail-baltica.pl.