Przedstawiciele PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej zostali zaproszeni do udziału w posiedzeniu w Kwaterze Głównej NATO. Kolejarze m.in. przedstawili dotychczasowe zaangażowanie szerokiego toru w pomoc Ukrainie.
W dniu 26 października br. w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli odbyło się posiedzenie plenarne NATO Transport Group Inland Surface Transport (TG IST), z udziałem przedstawicieli administracji rządowej USA, Kanady, Turcji oraz europejskich członków Sojuszu, w trakcie którego omawiano wpływ wojny na Ukrainie na transport i mobilność.
W posiedzeniu – na zaproszenie Tomasza Lachowicza – Koordynatora NATO ds. Transportu Kolejowego, udział wzięła delegacja PKP LHS z Zbigniewem Tracichlebem – Prezesem Zarządu spółki oraz Aleksandrą Adamską-Ziętek, Pełnomocnikiem Zarządu, jak również Alberto Mazzola – Dyrektorem Wykonawczym CER, który przedstawił założenia polityki unijnej w zakresie sieci TEN-T.
Przedstawiciele spółki LHS zaprezentowali profil działalności firmy, unikalną pozycję Spółki na sieci transportowej UE, plany inwestycyjne oraz swoje doświadczenia i zaangażowanie na rzecz wsparcia Ukrainy, m.in. w obszarze realizowanych przewozów humanitarnych.
Spółka PKP LHS od samego początku agresji rosyjskiej na Ukrainę, współpracując blisko z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, aktywnie wspierają naszego wschodniego sąsiada w zakresie prowadzonych przewozów cargo. Dodatkowo, Spółka PKP LHS przewiozła po linii nr 65 blisko 24 tys. uchodźców z Ukrainy, udzielając przy tym wszelkiego wsparcia w krytycznym momencie wybuchu wojny
Prezentacja PKP LHS miała wywołać bardzo duże zainteresowanie członków Sojuszu, którzy docenili zaangażowanie i potencjał spółki. Tomasz Lachowicz w podsumowaniu prezentacji LHS powiedział na forum:
Jako koordynator transportu kolejowego NATO, nie mam wątpliwości że spółka PKP LHS powinna być wyborem nr 1 w rozważaniach planistów jeśli chodzi o budowę odporności Sojuszu i bezpieczeństwo wschodnich granic Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Ukrainy.
Tomasz Lachowicz w swojej prezentacji dla państw członkowskich NATO przedstawił horyzontalne spojrzenie na obecną sytuację w zakresie zmian i inicjatyw państw trzecich na światowym rynku transportu kolejowego oraz wpływ wojny na Ukrainie na te zmiany. Podkreślił jednocześnie szczególne zaangażowanie Grupy PKP i Polski w obszarze pomocy humanitarnej dla Ukrainy i wsparcia Kolei Ukraińskich, również na arenie międzynarodowej w ramach organizacji UIC i CER.
Sektor kolejowy w Europie napotyka w ostatnich miesiącach na nowe wyzwania związane m.in. z koniecznością zapewnienia przepustowości i taboru dla przewozu zboża z Ukrainy, produktów energetycznych, ale i wzrostu cen energii elektrycznej. Jednocześnie kolej pozostaje wiarygodnym partnerem dla NATO i najbardziej odpornym środkiem transportu w czasach kryzysu.
Na zakończenie spotkania, prezes zarządu LHS Zbigniew Tracichleb zaprosił przedstawicieli NATO do odbycia wizyty studyjnej w siedzibie spółki.