Strona główna » Wiadomości » Przewozy towarowe » PKP LHS zaproszona do Kwatery Głównej NATO. Szeroki tor cenny pod względem obronności wschodniej flanki

PKP LHS zaproszona do Kwatery Głównej NATO. Szeroki tor cenny pod względem obronności wschodniej flanki

Redakcja
Ćwiczenia w ramach Three Swords 21. Fot. 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana

Przedstawiciele PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej zostali zaproszeni do udziału w posiedzeniu w Kwaterze Głównej NATO. Kolejarze m.in. przedstawili dotychczasowe zaangażowanie szerokiego toru w pomoc Ukrainie.

W dniu 26 października br. w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli odbyło się posiedzenie plenarne NATO Transport Group Inland Surface Transport (TG IST), z udziałem przedstawicieli administracji rządowej USA, Kanady, Turcji oraz europejskich członków Sojuszu, w trakcie którego omawiano wpływ wojny na Ukrainie na transport i mobilność.

W posiedzeniu – na zaproszenie Tomasza Lachowicza – Koordynatora NATO ds. Transportu Kolejowego, udział wzięła delegacja PKP LHS z Zbigniewem Tracichlebem – Prezesem Zarządu spółki oraz Aleksandrą Adamską-Ziętek, Pełnomocnikiem Zarządu, jak również Alberto Mazzola – Dyrektorem Wykonawczym CER, który przedstawił założenia polityki unijnej w zakresie sieci TEN-T.

Przedstawiciele spółki LHS zaprezentowali profil działalności firmy, unikalną pozycję Spółki na sieci transportowej UE, plany inwestycyjne oraz swoje doświadczenia i zaangażowanie na rzecz wsparcia Ukrainy, m.in. w obszarze realizowanych przewozów humanitarnych.

Spółka PKP LHS od samego początku agresji rosyjskiej na Ukrainę, współpracując blisko z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, aktywnie wspierają  naszego wschodniego sąsiada w zakresie prowadzonych przewozów cargo. Dodatkowo, Spółka PKP LHS przewiozła po linii nr 65 blisko 24 tys. uchodźców z Ukrainy, udzielając przy tym wszelkiego wsparcia w krytycznym momencie wybuchu wojny

Prezentacja PKP LHS miała wywołać bardzo duże zainteresowanie członków Sojuszu, którzy docenili zaangażowanie i potencjał spółki. Tomasz Lachowicz w podsumowaniu prezentacji LHS powiedział na forum:

Jako koordynator transportu kolejowego NATO, nie mam wątpliwości że spółka PKP LHS powinna być wyborem nr 1 w rozważaniach planistów jeśli chodzi o budowę odporności Sojuszu i bezpieczeństwo wschodnich granic Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Ukrainy.

Tomasz Lachowicz w swojej prezentacji dla państw członkowskich NATO przedstawił horyzontalne spojrzenie na obecną sytuację w zakresie zmian i inicjatyw państw trzecich na światowym rynku transportu kolejowego oraz wpływ wojny na Ukrainie na te zmiany. Podkreślił jednocześnie szczególne zaangażowanie Grupy PKP i Polski w obszarze pomocy humanitarnej dla Ukrainy i wsparcia Kolei Ukraińskich, również na arenie międzynarodowej w ramach organizacji UIC i CER.

Sektor kolejowy w Europie napotyka w ostatnich miesiącach na nowe wyzwania związane m.in. z koniecznością zapewnienia przepustowości i taboru dla przewozu zboża z Ukrainy, produktów energetycznych, ale i wzrostu cen energii elektrycznej. Jednocześnie kolej pozostaje wiarygodnym partnerem dla NATO i najbardziej odpornym środkiem transportu w czasach kryzysu.

Na zakończenie spotkania, prezes zarządu LHS Zbigniew Tracichleb  zaprosił przedstawicieli NATO do odbycia wizyty studyjnej w siedzibie spółki.

 

Podobne artykuły