Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Tabor Wiadomości

PKP Intercity zakupi dodatkowo 10 nowych lokomotyw od firmy NEWAG

PKP Intercity zakupi dodatkowo 10 nowych lokomotyw od firmy NEWAG

PKP Intercity rozszerza umowę na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych, którą
podpisało w maju 2018 roku z firmą NEWAG, zamawiając dodatkowo 10 nowoczesnych lokomotyw Griffin. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 551,4 mln zł brutto.Umowa jest jednym z elementów największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. Podczas trwających w Gdańsku targów kolejowych Trako odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja tego modelu lokomotywy.

Przedmiotem umowy z firmą NEWAG jest dostarczenie 20 nowych lokomotyw elektrycznych. Producent jest także zobowiązany do przeszkolenia osób wskazanych przez PKP Intercity w zakresie ich obsługi, świadczenia usług utrzymania pojazdów na drugim, trzecim i czwartym poziomie utrzymania oraz świadczenia usług gwarancyjnych na naprawę lokomotyw na czwartym poziomie utrzymania. Umowa przewiduje także prawo opcji na kolejne 10 lokomotyw, z którego właśnie skorzystało PKP Intercity. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 551,4 mln zł brutto, w tym sama opcja na dodatkowe pojazdy to 183,8 mln zł brutto. Zakup pojazdów będący elementem projektu „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” zostanie sfinansowany w części ze środków unijnych.

Bardzo nas cieszy, że harmonijnie rozwija się współpraca PKP Intercity z kolejną polską spółką. Współpraca z rodzimymi przedsiębiorstwami służy rozwojowi całej polskiej kolei, która jest niezwykle istotną gałęzią polskiej gospodarki teraz i niewątpliwe będzie nią także w przyszłości. Wielomiliardowe inwestycje naszego narodowego przewoźnika służą jednak nie tylko gospodarce, ale przede wszystkim pasażerom, którzy oczekują usług na najwyższym poziomie

– mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Szybkie podróże po całej Polsce

Nowe pojazdy będą rozwijać prędkość 160 km/h. Pozwolą więc efektywnie wykorzystywać zmodernizowane linie kolejowe. Będą to także najnowocześniejsze lokomotywy elektryczne w Polsce. Zostaną one wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:

Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/(Gorzów Wielkopolski)
Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra.

Nowoczesne lokomotywy będą prowadzić składy na wielu popularnych trasach w całym kraju. Stopniowo udaje nam się wspólnie niwelować wykluczenie komunikacyjne,