Tabor Transport miejski
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

PESA zakończyła dostawy Jazzów dla Gdańska

PESA zakończyła dostawy Jazzów dla Gdańska Ostatnia z zamówiona Pesa Jazz Duo o numerze 1085 dotarła do Gdańska. 19.02.2021 fot. Paweł Marcinko / KFP

Dziś, 19.02.2021 r., w nocy do Gdańska został dostarczony 30. Jazz Duo. Oznacza to zakończenie realizacji kontraktu przez PESĘ, zrealizowanego w dwóch transzach, po 15 składów każda. Łącznie w Gdańsku jest już 70 nowoczesnych tramwajów, wyprodukowanych w Bydgoszczy.

W 2010 roku na gdańskie tory wyjechały pierwsze Swingi. Łącznie we flocie GAiT jest ich 35. W 2015 dołączyło pięć dwukierunkowych tramwajów Jazz Duo. Teraz gdańska flota wzbogaciła się o kolejnych 30 takich wagonów.

Ostatnie lata wypełnione były dużymi inwestycjami. Dostarczona właśnie Pesa Jazz Duo jest 78. nowym pojazdem, który tylko w ostatnim czasie dołączył do gdańskiej floty. W ubiegłym roku zakończyły się dostawy 48 nowoczesnych autobusów, o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin Euro VI, Mercedes Citaro. Teraz finalizujemy kolejne duże zamówienie – łącznie 30 nowoczesnych tramwajów Pesa Jazz Duo. Nowe pojazdy wyposażone są w szereg rozwiązań przekładających na komfort jazdy naszych pasażerów. Przystosowane są do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących – powiedział prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów Maciej Lisicki.

Jak wynika z powyższych informacji PESA zrealizowała trzy umowy na dostawy tramwajów dla Gdańska.  Wartość ostatniej z nich, wraz z pakietami specjalistycznymi, to ponad 271 mln zł brutto. Pierwsza transza zamówienia, czyli 15 nowych tramwajów z pakietami specjalistycznymi uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 83,5 proc. w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IV A.

Finalizujemy właśnie trzecią już umowę na dostawę tramwajów dla Gdańska. Mamy nadzieję, że pasażerowie będą zadowoleni z eksploatacji tych nowoczesnych pojazdów. Posiadają one szereg rozwiązań, które dodatkowo podnoszą komfort jazdy podróżnych. To m.in. nowoczesny system klimatyzacji i ogrzewania, ekrany i tablice wyświetlające linię oraz trasę przejazdu, ładowarki USB, czy przyjazne oświetlenie wnętrza pojazdu, zmieniające się w zależności od temperatury – mówił obecny przy rozładunku Marcin Grzyb dyrektor sprzedaży rynku tramwajowego Pesa Bydgoszcz SA.

Tramwaje Jazz Duo to nowoczesne pojazdy wieloczłonowe, dwukierunkowe i całkowicie niskopodłogowe, o długości do 32,5m. W tramwaju jest przestrzeń dla ponad 200 pasażerów, w tym 32 miejsca siedzące. W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących – wszystkie kolumny i poręcze wykonane są w kolorze żółtym, a przyciski w tramwaju opisane są w alfabecie Braille`a. Pojazdy wyposażone są w platformy dla osób niepełnosprawnych. W pojazdach znajduje się również wydzielona powierzchnia dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Wyposażone są w zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED. Tramwaje przystosowane są do pokonywania wzniesień wynoszących do 6 proc., z możliwością zatrzymania się na wzniesieniu.

W pojazdach zamontowano gniazda USB na potrzeby pasażerów. Posiadają nowoczesny system klimatyzacji i ogrzewania, kierujący strumień powietrza na ściany boczne. Samopoczucie pasażerów poprawiać ma zmienna brawa oświetlenia, ta zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej tj. przy chłodzie jest to barwa ciepła, podczas wysokiej temperatury – barwa zimna.

Wspomniane pakiety to zestaw części zamiennych, narzędzi do obsługi, napraw i diagnostyki pojazdów dedykowane konkretnemu typowi pojazdu (w tym przypadku tramwajowi Pesa Jazz Duo).

Ostatnia z zamówiona Pesa Jazz Duo o numerze 1085 dotarła do Gdańska. 19.02.2021 fot. Paweł Marcinko / KFP
Ostatnia z zamówiona Pesa Jazz Duo o numerze 1085 dotarła do Gdańska. 19.02.2021 fot. Paweł Marcinko / KFP


Kongres590