NaKolei.pl WiadomościTabor Pesa i Modertrans chcą dostarczyć nawet 40 nowych tramwajów do Wrocławia. MPK otworzyło oferty

Pesa i Modertrans chcą dostarczyć nawet 40 nowych tramwajów do Wrocławia. MPK otworzyło oferty

Redakcja
Fot. Wrocław.pl

MPK Wrocław otworzyło oferty w postępowaniu przetargowym dot. zakupu nawet 40 nowych tramwajów. W podstawie założono zakup 24 pojazdów, w opcji natomiast 16. Oferty wpłynęły od Pesy Bydgoszcz oraz Modertransu.

Postępowanie dotyczy wyprodukowania i dostarczenia dwudziestu czterech tramwajów, z możliwością domówienia jeszcze szesnastu w ramach tzw. prawa opcji. Na walkę o zamówienie zdecydowało się dwóch dostawców: Pesa Bydgoszcz oraz Modertrans Poznań.

MPK Wrocław planowało przeznaczyć 201 720 000 zł na realizację zamówienia podstawowego – na 24 pojazdy. Korzystniejszą cenowo ofertę złożyła Pesa Bydgoszcz, bo zaproponowała 204 036 469 zł (337 663 659 zł w przypadku skorzystania przez MPK z prawa opcji). Modertrans zaproponował droższą ofertę, bo 222 120 415,92 zł ( lub łącznie 367 826 215, 92 zł w przypadku skorzystania przez MPK z prawa opcji).

A więc najniższa oferta przekroczyła szacunki zamawiającego o nieco ponad 2 mln zł, które nie robią znacznego wrażenia przy tak dużym przetargu. Przewoźnicy zazwyczaj w takich przypadkach decydują się dołożyć „brakującą kwotę”.

Warto natomiast zaznaczyć, że w tym zamówieniu cena stanowi 49% kryterium wyboru. Pozostałe dotyczą okresu gwarancji, poziomu hałasu, nacisku osi, wyposażenia tramwaju, pochyłości podłogi czy liczby miejsc dostępnych z jej poziomu.

Zamawiający ma dokonać teraz analizy złożonych ofert pod kątem formalnym.

Tramwaje szyte na miarę

Nowe tramwaje mają być w całości niskopodłogowe i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Dodatkowo pojazdy będą wyposażone w absorbery, czyli tłumiki hałasu.

Mam pełną świadomość że walka z hałasem będzie ważnym wyzwaniem dla współczesnego świata. Chcemy być w awangardzie tej rewolucji – wyjaśnia prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

To kolejne działanie w ramach trwającej taborowej rewolucji w MPK Wrocław. Przewoźnik obecnie oczekuje na dostawę 46 niskopodłogowych tramwajów z poprzedniego zamówienia. Jeszcze w tym roku do Wrocławia trafi 6 z nich. Przewoźnik prowadzi również w tym momencie przetarg na zakup 11 elektrycznych autobusów oraz program modernizacji tramwajów Skoda 16T. Niedawno zakończone zostały remont 26 tramwajów typu 205 WrAs, które zyskały m.in. klimatyzację i dodatkowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności