Zakończyła się przebudowa dworca Palędzie, w gminie Dopiewo nieopodal Poznania. Inwestycja kosztowała 9,17 mln zł – z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W ramach inwestycji renowację przeszła elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi. Na szczycie elewacji od strony miasta, tuż pod zadaszeniem pojawił się nowy zegar, a stolarka okienna i drzwiowa została odtworzona na wzór historycznej. Inwestorem przebudowy dworca Palędzie były Polskie Koleje Państwowe S.A., a roboty budowlane wykonała spółka Nova Term Budownictwo. Autorem projektu przebudowy była pracownia Allplan.
Dzięki przebudowie dworzec Palędzie stał się nie tylko obiektem, któremu przywrócono historyczną świetność, ale przede wszystkim nowoczesną i komfortową przestrzenią obsługi podróżnych, dostępną dla osób z niepełnosprawnościami. Inwestycje infrastrukturalne, w tym kolejowe, to bardzo ważny element intensywnego rozwoju aglomeracji poznańskiej, w której bardzo wielu mieszkańców każdego dnia korzysta z transportu publicznego – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A.
Szeroki zakres robót
Metamorfozę przeszło wnętrze dworca. Na parterze budynku znajduje się poczekalnia dla podróżnych oraz toalety. W przestrzeni dworca pojawiły się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej. Strefa obsługi podróżnych dworca ma nowoczesny wygląd, ale część detali wnętrza, np. posadzka czy stolarka okienna i drzwiowa nawiązują swoim wyglądem do historycznego charakteru budynku.
Na dworcu znajdują się też pomieszczenia komercyjne. Na parterze jest lokal przeznaczony dla spółki kolejowej, a na parterze i piętrze jest powierzchnia dla gminy Dopiewo. Podróżni będą mieli także wkrótce do dyspozycji automaty vendingowe oraz biletomat.
Istotnym elementem inwestycji było także dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności. Stało się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille’a, tablic dotykowych z planem dworca oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym.
Z myślą o bezpieczeństwie podróżnych w budynku zainstalowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym dworzec jest niskoemisyjny i energooszczędny. W budynku zamontowano nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, a także panele fotowoltaiczne na dachu służące do pozyskiwania „zielonej energii”. Przebudowane zostało także najbliższe otoczenie dworca.
Wykonawca na nowo ułożył nawierzchnie chodników, zamontował stojaki rowerowe i wybudował podjazdy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Historia dworca
Dworzec kolejowy Palędzie powstał na przełomie lat 1869/70 w ramach budowy Kolei Marchijsko-Poznańskiej z Poznania do Frankfurtu nad Odrą i Gubina (z rozgałęzieniem w Zbąszyniu). Obiekt wybudowano według typowego, powtarzalnego projektu dla tej linii, w utylitarnym stylu tzw. przemysłowym (lub „ceglanym”, niem. Rohbau). Aż do 1920 r. stacja nosiła nazwę Dąbrówka (pisane wówczas Dombrowka). To nazwa wioski leżącej obok Polędzia.
Dworzec był pod koniec XIX lub na pocz. XX w. rozbudowany w kierunku zachodnim, budowlańcy postawili też pomieszczenie nastawni. W późniejszych latach budynek otrzymał otynkowanie.