Strona główna » Wiadomości » Tabor » Odebrane Vectrony przez Industrial Division zostaną wypożyczone nowemu przewoźnikowi

Odebrane Vectrony przez Industrial Division zostaną wypożyczone nowemu przewoźnikowi

Adrian Izydorek
Fot. Siemens Mobility

CARGOUNIT (Industrial Division) – największy niezależny operator wynajmu pojazdów kolejowych w Polsce odebrał trzy najnowocześniejsze lokomotywy w Europie – Vectron MS. Pojazdy będą wykorzystywane przez nowego operatora na polskim rynku – Bahnoperator.

Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach, a dzięki temu kompleksowo odpowiadające zapotrzebowaniu większości dzisiejszych przewoźników kolejowych. Podstawowym założeniem była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i transgranicznym, zarówno pasażerskim, jak i towarowym w Europie.

W 2019 r. CARGOUNIT (Industrial Division) podpisał umowę na zakup 5 lokomotyw wielosystemowych Vectron wraz z utrzymaniem. Z końcem marca 2021 pierwsze trzy pojazdy zostały przekazane do klienta, w tym jeden, przed planowanym pierwotnie terminem dostawy. Pozostałe dwie lokomotywy przyjadą do Polski do końca trzeciego kwartału 2021 r.

Lokomotywy zostały zakupione przy wsparciu funduszy europejskich za pośrednictwem Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz finansowania Siemens Financial Services – spółki zajmującej się finansowaniem projektów w wielu sektorach przemysłowych oraz oferującej usługi finansowe m.in. klientom grupy Siemens. Finansowanie Siemens Financial Services jest uzupełnieniem oferty Siemens Mobility, która umożliwia klientom skorzystanie z kompleksowego rozwiązania obejmującego produkt, serwis jak i narzędzia finansowe.

Zakup kolejnych Vectronów, które zostały przez nas wynajęte na rzecz Bahnoperator, wpisuje się w strategię modernizacji naszej floty i dywersyfikacji geograficznej oferowanych usług. Plany CARGOUNIT zakładają w najbliższych latach intensywny program wymiany lokomotyw używanych na nowoczesne, zarówno dla naszych obecnych klientów w Polsce, jak też nowych partnerów, pozyskanych w wyniku naszej ekspansji w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Do 2025 roku CARGOUNIT zamierza powiększyć swoją flotę o blisko 40 lokomotyw wielosystemowych i jednosystemowych – komentuje Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT.

CARGOUNIT to bardzo istotny gracz na polskim rynku transportowym. Cieszymy się, że rozwijają swoją flotę pojazdów o kolejne wielosystemowe lokomotywy Vectron. To pojazdy, które szczególnie sprawdzają się na długich trasach i doskonale wspierają dynamicznie rozwijający się rynek przewozów intermodalnych w Polsce i Europie. Warto dodać, że lokomotywy zostały zakupione wraz z 8-letnim utrzymaniem, a wsparcie serwisowe producenta zapewni końcowemu użytkownikowi wysoką dostępność lokomotyw oraz niezawodna pracę – powiedział Krzysztof Celiński, Prezes Siemens Mobility Sp. z o.o.

Nowe pojazdy dysponują mocą 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym i 6,0 MW przy zasilaniu napięciem stały oraz zostały wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3). Lokomotywy przeznaczone są do eksploatacji na terenie Polski, Niemiec, Austrii, Holandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji i Bułgarii, przy czym pojazdy z platformy Vectron – jako jedyne nowoczesne lokomotywy w Europie – posiadają już dopuszczenia do eksploatacji aż w 20 europejskich krajach.

Dostarczone lokomotywy będą serwisowane przez autoryzowany serwis producenta – Siemens Mobility w Polsce i zagranicą w sieci warsztatów Railcover, czyli we wszystkich 11 krajach w których lokomotywy mają dopuszczenie. Umowa serwisowa została zawarta do pierwszej naprawy P4.

Przekazane 3 lokomotywy Vectron będą jeździć w barwach nowej spółki kolejowej działającej na polskim rynku – Bahnoperator, zajmującej się przewozami intermodalnymi na rynkach europejskich.

Jest nam niezmiernie miło, że rozpoczęliśmy współpracę z tak uznanym i ważnym partnerem, jakim jest CARGOUNIT. Gwarantuje nam bezpieczeństwo i profesjonalną, pełną obsługę w codziennym użytkowaniu lokomotyw, dzięki czemu możemy w 100% skoncentrować się na naszej działalności operacyjnej i dalszym rozwoju biznesu. Jesteśmy dumni z naszych pierwszych lokomotyw Vectron. Dzięki Siemens Mobility łączymy jakość i obsługę na najwyższym poziomie. Z niecierpliwością oczekujemy na wspólny z CARGOUNIT rozwój w nadchodzących miesiącach – mówi Marcel Stein, CEO Bahnoperator.

W Polsce lokomotywy Vectron zostały zakupione przez CARGOUNIT (Industrial Division), DB Cargo Polska, PKP CARGO, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal. Obecnie ponad 50 lokomotyw Vectron jest w rękach polskich przewoźników a znacznie więcej – wjeżdża codziennie na sieć PKP PLK z zagranicy. Do tej pory zostało sprzedanych ponad 1000 lokomotyw Vectron dla ponad 50 klientów w 16 krajach w całej Europie.

Lokomotywy zostały kupione z wykorzystaniem funduszy unijnych za pośrednictwem Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na wsparcie rozwoju transportu intermodalnego. Celem konkursu Rozwój Transportu Morskiego, Śródlądowych Dróg Wodnych i Połączeń Multimodalnych, organizowanego przez CUPT, jest dofinansowanie podmiotów w ramach działania Oś Priorytetowa III, tak aby wydatnie zwiększyć rozwój sieci kolejowej TEN – T i samego transportu multimodalnego.

Fot. Siemens Mobility

Fot. TT / Marcin Górecki

Fot. TT / Marcin Górecki

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności

0
Would love your thoughts, please comment.x