NaKolei.pl Wiadomości Nowy pociąg metra w Warszawie, starsze składy trafią do Ukrainy

Nowy pociąg metra w Warszawie, starsze składy trafią do Ukrainy

Redakcja
fot. MW

18 września 2023 roku na stację techniczno-postojową Kabaty dotarł nowy pociąg Skoda Varsovia oznaczony numerem 100. Stare pociągi trafią do Charkowa.

Pociąg sygnowany liczbą 100 oznacza, że od początku funkcjonowania podziemnej kolei w Warszawie, czyli od 1995 roku, wyprodukowano i przeznaczono dla stołecznego metra już sto pojazdów. Oprócz najnowszych, które powstają w Czechach, mamy wagony: Siemens Inspiro (dostarczone w  latach 2012-2014), Alstom Metropolis (dostarczone w latach 2000-2005), a także rosyjskie typu 81 (dostarczone w latach (1990-2009). Skoda w ramach umowy z Metrem Warszawskim do końca roku zobowiązana jest dostarczyć 37 składów. Pociąg o numerze 100 jest już 25 pociągiem dostarczonym w ramach tej umowy. Według przewidywań pozostałe 12 zostanie przetransportowane do końca tego roku.

Pociąg metra warszawskiego na stacji Ratusz Arsenał

fot. MW

Wraz z przybywaniem nowych pociągów zastąpione zostają starsze składy. Część starych rosyjskich modeli zostało przekazane do Ukrainy, gdzie od kilku miesięcy służą mieszkańcom Kijowa. Sześć sztuk zostało już przewiezionych, a na podróż czekają jeszcze kolejne cztery sztuki. Z prośbą o dostarczenie pociągów zwróciło się także metro w Charkowie, gdzie w wyniku nalotów, ich własne pociągi zostały zniszczone. Trwają konsultacje w ramach możliwości pomocy. Warszawa na przestrzeni 30 lat miała w metrze w sumie 22 pociągi rosyjskiego pochodzenia. Pociąg o numerze 02 pozostanie w Warszawie jako zabytek.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności