Prawo i przetargi Tabor Transport miejski

Niskopodłogowymi tramwajami po Łodzi

Niskopodłogowymi tramwajami po Łodzi Fot. UMŁ

Po Łodzi kursuje już ponad 100 niskopodłogowych tramwajów. To 10 razy więcej niż ponad dekadę temu. W najbliższym czasie przybędzie kolejne kilkadziesiąt wygodnych, klimatyzowanych, niskopodłogowych tramwajów.

MPK posiada ponad 400 wagonów tramwajowych, za pomocą których uruchamia  w dni robocze 231 brygad kursujących na 20 liniach. 36% kursujących po mieście tramwajów w dni robocze jest niskopodłogowa. Dostępność wygodnych, niskopodłogowych tramwajów zwiększa się w weekendy, kiedy to w sobotę 48% kursów obsługiwana jest tramwajami z niską podłogą, a w niedzielę jest to aż 57% wszystkich realizowanych tego dnia kursów.

Co raz większa liczba niskopodłogowych tramwajów, pozwala na zwiększenie dostępności transportu zbiorowego osobom niepełnosprawnym, czy osobom  z wózkiem dziecięcym. Niskopodłogowe tramwaje to również większy komfort dla osób starszych i brak trudności z wsiadaniem. Ponadto nowoczesny tabor wyposażony w klimatyzację i odpowiednie ogrzewanie, zapewnia większy komfort dla wszystkich pasażerów.

Obecnie w Łodzi są 3 linie w pełni obsługiwane taborem niskopodłogowym. Są to linie 3, 10 i 11B. Na część linii kierowane są kolejne niskopodłogowe tramwaje, aby ich dostępność rozkładać na różnych trasach i tym samym zapewnić niskopodłogowe tramwaje na trasach docierających we wszystkich kierunkach miasta. Dostępność  ta jest jeszcze większa w weekend, gdzie na liniach 2, 8, 12, 15 i 17 kursują wyłącznie tramwaje niskopodłogowe lub z niskopodłogową częścią, umożliwiające łatwe wsiadanie. W tygodniu średnio połowa taboru na tych liniach obsługują tramwaje z niską podłogą.

Aby komunikacja miejska była jeszcze wygodniejsza, wiosną tego roku UM Łódź podpisze umowę na zakup kolejnych 30 niskopodłogowych tramwajów. Wraz z prowadzonymi  i zaplanowanymi remontami torowiska na Przybyszewskiego, Rydza-Śmigłego, czy Rzgowskiej, niskopodłogowe tramwaje pojawią się na kolejnych trasach.