NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek Niemieccy maszyniści ponownie zastrajkują. Będzie trzydniowy paraliż kolei

Niemieccy maszyniści ponownie zastrajkują. Będzie trzydniowy paraliż kolei

Redakcja
Fot. Michael Sohn

Związek Zawodowy Maszynistów w Niemczech ponownie ogłosił trzydniowy strajk. Rzecznik Deutsche Bahn nazwał to „zupełnie niepotrzebnym obciążeniem dla klientów”. Związkowcy walczą o wyższe pensje dla maszynistów.

Szef Związku Zawodowego Maszynistów (GDL –  Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer) Claus Weselsky ogłosił ponowienie strajku, który będzie polegać na tym, że część maszynistów nie podejmie się służby w dniach 23-25 sierpnia 2021 r. Przypomnijmy, że będzie to już drugi strajk maszynistów w sierpniu br, ostatni trwał dwa dni od 11 sierpnia.

Pasażerowie kolei w Niemczech muszą być przygotowani na to, że ruch kolejowy będzie sparaliżowany. Związkowcy walczą w ten sposób o wyższe pensje dla członków grupy zawodowej. Relacja między zarządem DB a GDL jest coraz ostrzejsza, chociaż tym razem związkowcy dali chwilę czasu dla pasażerów na przygotowanie się do niedogodności. Poprzednim razem strajk był ogłoszony z dnia na dzień.

W przypadku ostatniego strajku DB wprowadziło awaryjny rozkład jazdy, z mniejszą liczbą połączeń, ale i tak skończyło się na licznych odwołaniach pociągów. Strajk obejmuje również przewozy towarowe.

Zarząd DB krytycznie

Deutsche Bahn krytykuje ogłoszony strajk GDL, jako „zupełnie niepotrzebne obciążenie dla klientów.

Zamiast mieć odwagę, by powrócić do stołu negocjacyjnego, kierownictwo GDL doprowadza swoją związkowo-polityczną walkę o ekspansję i wpływy na plecach klientów kolejowych do skrajności – powiedział Martin Seiler, dyrektor ds. zasobów ludzkich.

Związkowcy walczą o podwyżki płac o około 3,2% oraz jednorazowej premii „pocoviodowej” w wysokości 600 euro.  DB miało zgodzić się na taką podwyżkę, ale obowiązywałaby dopiero w przyszłości, bez konkretnego terminu. Wtedy związkowcy zerwali negocjacje i przegłosowali rozpoczęcie strajku.

Zarząd DB bronił się od tych podwyżek, biorąc pod uwagę fakt, że cała grupa DB w 2020 roku odnotowała 6 miliardów straty – więcej informacji.

Szef Federacji Niemieckich Związków Zawodowych, Reiner Hoffman również skrytykował działanie GDL, nakłaniając do wznowienia negocjacji z Deutsche Bahn.

Przypomnijmy, że PKP Intercity przy ostatnim strajku w Niemczech uruchomiło zastępczą komunikację autobusową za pociągi kursujące do Berlina.

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności