Strona główna » Wiadomości » Przewozy towarowe » Nie ma porozumienia w PKP CARGO ws. podwyżek płac dla pracowników

Nie ma porozumienia w PKP CARGO ws. podwyżek płac dla pracowników

Adrian Izydorek
Fot. PKP CARGO

Odbyło się dzisiaj długo wyczekiwane spotkanie strony społecznej z Zarządem PKP CARGO. Spotkanie niewiele wniosło, bo do porozumienia ostatecznie nie doszło.

Dzisiaj odbyło się spotkanie mediacyjne Związkowców z Zarządem PKP CARGO w ramach prowadzonego od marca ubiegłego roku sporu zbiorowego dotyczącego wzrostu wynagrodzeń. Przez związkowców spotkanie te było długo wyczekiwane, bo zostało ono przełożone jeszcze w listopadzie 2022 roku. Po decyzji o przeniesieniu rozmów, część maszynistów w Spółce rozpoczęła protest, który polega na tym, że nie podejmują się oni prac w nadgodzinach i w formule pracy „na telefon”. Podejmują się służby zgodnie z odgórnie wskazanym harmonogramem.

Dzisiaj na spotkaniu istniał promyk szansy, że sytuacja się zakończy, konflikt zostanie zażegnany, a pracownicy otrzymają podwyżkę płac. Zarząd miał na dzisiejszym spotkaniu przedstawić pracownikom swoją propozycję.

Zarząd przedstawił propozycję wzrostu wynagrodzeń w wysokości 400 zł średnio na zatrudnionego w uposażeniu zasadniczym od 01 stycznia 2023 r. określając podwyżkę w ramach widełek min. 350 max 450 zł. oraz analogicznie dla wynagradzanych według wskaźnika min. 684,68 zł max 898,88 zł – informuje Leszek Miętek, Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów.

Jak twierdzą związkowcy, to oznacza że średnio pracownik mógłby dostać od 350 do 450 zł w uposażeniu zasadniczym analogicznie pracownicy wynagradzani według wskaźnika.

Taka propozycja podwyżek przedstawiona przez Zarząd niesie za sobą zagrożenie, że pracownicy zatrudnieni w systemie równoważnego czasu pracy z uwagi na pochodne od wynagrodzenia zasadniczego (nadgodziny, praca w niedziele i święta itd…) dostaliby mniejszą podwyżkę w wynagrodzeniu zasadniczym ze względu na pochodne i zagrożenie, że podział mógłby nastąpić według kryterium przynależności związkowej i kumoterstwa – twierdzą związkowcy. i jak dodają: Na takie rozwiązanie nie mogło być naszej zgody.

Związek Zawodowy Maszynistów miał zgodzić się na podpisanie porozumienia kończącego spór zbiorowy wprowadzającego podwyżki wynagrodzeń w wysokości 400 zł w uposażeniu zasadniczym od 1 stycznia 2023 r. dla każdego pracownika wynagradzanego według ZUZP i analogicznie dla pracowników wynagradzanych według wskaźnika.

Niestety wobec uporu przedstawicieli NSZZ Solidarność i odmowy podpisania porozumienia wdrażającego podwyżkę jednakowej dla wszystkich pracowników w uposażeniu zasadniczym Mediator arbitralnie podjął decyzję o odłożeniu spotkania do dnia 24 stycznia br. – dodaje w L. Miętek.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności