NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Minister J. Kowalski: Trzecie dziesięciolecie XXI wieku będzie należeć do kolei

Minister J. Kowalski: Trzecie dziesięciolecie XXI wieku będzie należeć do kolei

Redakcja
Mat. NaKolei.TV

Jestem przekonany, że trzecie dziesięciolecie XXI wieku będzie należało, jeżeli chodzi o infrastrukturę, do kolei. Idą, moim zdaniem, złote czasy dla polskiej kolei – powiedział w rozmowie w studiu NaKolei.TV Janusz Kowalski, Sekretarz Stanu Pełnomocnik Rządu do Spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa.

Gościem studia NaKolei.TV był Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Janusz Kowalski, który dotychczas pełnił nadzór właścicielski nad Spółkami Grupy PKP, a od niedawna nad Spółką Centralny Port Komunikacyjny. Z naszym gościem rozmawialiśmy m.in. o CPK oraz o rozwoju polskiej kolei.

Pod koniec listopada CPK ogłosiło, że Incheon International Airport, główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, zostało zwycięzcą postępowania na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka zaplanowała, że jeszcze w grudniu br. nastąpi podpisanie umowy z hubem z Seulu.

Wszystkie decyzje, które zapadają w CPK są decyzjami bardzo transparentnymi, podejmowanymi w sposób profesjonalny. W związku z tym procedura wyboru partnera strategicznego koreańskiego w ostatniej fazie, był jeszcze partner japoński, była procedurą absolutnie transparentną i profesjonalną. Zwyciężyli doświadczeniem i ceną. Polska nie posiada doświadczenia, nie posiada know-how w zakresie budowy międzykontynentalnego portu lotniczego, plus oczywiście całej sieci komunikacyjnej, więc jest nam potrzebny partner – powiedział Wiceminister Janusz Kowalski.

Czas pandemii to ciężki okres dla kolei

Kolejowe przewozy pasażerskie odnotowują dużą stratę r/r w wynikach przewozowych. W dotychczasowym najgorszym okresie frekwencja pasażerów zmniejszyła się nawet o 85-95%. Według szacunków, powrót do wyników z 2019 roku może zająć nawet 2-3 lata. Ma to związek m.in. z przyzwyczajeniami, które zostały wykształcone w czasie pandemii. Zobacz również: Czy po pandemii podróżni wrócą na kolej? Jest raport Klastra “Luxtorpeda 2.0”

Miejmy świadomość, że dzisiaj kolej jest poszkodowana pandemią koronawirusa. Odpowiadam za projekty związane z planowaniem Krajowego Programu Odbudowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych, a więc programu, który ma dać nową dynamikę polskim firmom, które się będą odbudowywały po koronawirusie. Tu komponent będzie bardzo mocny, ponieważ jestem przekonany, że to trzecie dziesięciolecie XXI wieku będzie należało, jeżeli chodzi o infrastrukturę, do kolei. Idą, moim zdaniem, złote czasy dla polskiej kolei – stwierdził Wiceminister Janusz Kowalski.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności