Wiadomości

Mieszkańcy Palędzia i Dąbrówki przeciwko rampie kolejowej – “Hałas z rampy szkodzi zdrowiu”

Mieszkańcy Palędzia i Dąbrówki przeciwko rampie kolejowej – “Hałas z rampy szkodzi zdrowiu” fot. Głos Wielkopolski

Hałas, pylenie i ciężkie transporty kolejowe – z tym walczą od lat mieszkańcy z Palędzia i Dąbrówki, teraz zwrócili się z prośbą o pomoc do posłów. Uważają, że mieszkanie w okolicy rampy kolejowej jest dla nich szkodliwe.

Mieszkańcy Palędzia i Dąbrówki zorganizowani wokół ruchu społecznego zwracają uwagę na szkodliwość wynikającą z mieszkania w sąsiedztwie z kolejową rampą przeładunkową. W sprawie przeszkadzającego hałasu i pylenia próbują interweniować od lat, tym razem poprosili o pomoc posłów. Poseł z PiS zobowiązał się do zajęcia sprawą.

Rampa kolejowa pomiędzy Dąbrówką a Palędziem jest w tym miejscu zlokalizowana od kilkunastu lat. Jednak od kilku lat prowadzone na niej prace przeładunkowe są coraz częstsze i bardziej uciążliwe. Ich szkodliwość dla mieszkańców to przede wszystkim hałas, pylenie i częste ciężkie transporty. Przeładowywane bowiem jest kruszywo – tłumaczy Rafał Mikołajczyk z ruchu społecznego “Wspólnota” wobec hałasu z rampy kolejowej w Palędziu. – Do około dwóch lat, mieszkańcy skupieni wokół ruchu usiłują wskórać coś w tej sprawie, ale PKP nie reaguje. Nie może im pomóc także gmina Dopiewo, w której leżą Dąbrówka i Palędzie. A tymczasem wokół rampy powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych – dodaje.

Do mieszkańców odezwał się poznański poseł Prawa i Sprawiedliwości – Bartłomiej Wróblewski, spotkać ma się z nimi w najbliższy poniedziałek, tj. 26 sierpnia.

Jestem gotowy podjąć się mediacji w tym temacie. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć rozwiązanie. Takie, by zarówno mieszkańcy mieli prawo do spokoju i wypoczynku, ale też, żeby nie hamować działalności gospodarczej. Kolej i transport są fundamentem rozwoju – powiedział Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Mieszkańcy złożyli petycję, w której proponują trzy rozwiązania:

  1. zmianę klasyfikacji rampy kolejowej na „niedostępną do rozładunku towarów: uciążliwych zapachowo, pylących, generujących duży hałas”,
  2. przekierowanie składów pociągów na inne bocznice kolejowe w rejonie, które nie byłyby uciążliwe dla pobliskich zabudowań mieszkalnych np. do miejscowości Buk,
  3. budowę nowej rampy kolejowej z uwzględnieniem długości toru mieszczącego cały skład pociągu.

Podpis pod petycją można złożyć tutaj. Z kolei więcej informacji na temat działalności ruchu społecznego “Wspólnota” znajduje się na Facebooku i stronie internetowej.

ai/Głos Wielkopolski