NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Merchel: Od 2025/2026 roku od granicy z Czechami do portów w ruchu towarowym 120 km/h

Merchel: Od 2025/2026 roku od granicy z Czechami do portów w ruchu towarowym 120 km/h

Redakcja

Gościem NaKolei.TV na targach TRAKO był Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Prezes Merchel opowiadał m.in. o inwestycjach realizowanych przez zarządcę infrastruktury.

Nowością na tegorocznych targach TRAKO była betonowa nawierzchnia na torach przy przystanku Stadion Expo Gdańsk, która znalazła ogromne uznanie targowiczów. W poprzednich latach uczestnicy musieli chodzić po tłucznie, aby móc zobaczyć prezentowany tabor.

Tak jak widzimy na zewnątrz, są to zupełnie nowe tory położone w obrębie targów. Ale pamiętajmy, że to jest element całej inwestycji związanej z modernizacją dostępu do portu w Gdańsku. Modernizacja tych torów, których widzimy efekt, jest standardem, który będzie na wielu lokalizacjach w całej Polsce – powiedział Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak poinformował Prezes PKP PLK, poprawa dostępu do gdańskich portów poprzez modernizację torów ma zakończyć się do końca tego roku.

W tej chwili praktycznie cały układ torowy został przebudowy. Zostały prace wykończeniowe i certyfikacja – poinformował Prezes Merchel.  Prace do portu w Gdańsku zakończą się do końca 2021 roku. W tej chwili wszystkie tory, które zostały zmodernizowane są o długości 750 metrów. To jest bardzo istotne dlatego, że te pociągi miały długość o 500 do 800 metrów, czyli większość torów nie była dostoswana do tych składów pociągów – dodał.

Modernizacja infrastruktury ma pozwolić na to, że o 50% zwiększy się liczba składów obsługiwanych w gdańskim porcie.

W tej chwili już modernizujemy odcinek ze Śląska do Zduńskiej Woli Karsznice. Mamy dokumentacje projektowe na odcinek od Zduńskiej Woli Karsznice do Tczewa. I zakładamy, że w ciągu roku, dwóch będziemy gotowi do ogłoszenia przetargów. Żebyśmy od 2025/2026 roku mogli powiedzieć, że jedziemy od granicy z Czechami do portów w ruchu towarowym 120 km/h. Mam nadzieję, że przewoźnicy do tego czasu będą mieli taki tabor – kontynuował Prezes Ireneusz Merchel.

Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych mówił o realizacji prac w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Dowiedzieliśmy się, że z zakładanych 9 tys. km torów zmodernizowano już 5,5 tys. kilometrów, a 2 tysiące jest na zaawansowanym etapie modernizacji.

Cały wywiad z Prezesem Ireneuszem Merchel dostępny na platformie YouTube:

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności