Strona główna » Wiadomości » Kadry i ludzie » Maszyniści ukarani za nadgodziny! Co z ich pracodawcami?

Maszyniści ukarani za nadgodziny! Co z ich pracodawcami?

Sylwia

Prezes UTK stwierdził liczne naruszenia w zakresie przekroczenia przez maszynistów norm czasu pracy i niezachowania przerw na odpoczynek. Wykryto także, że wielu maszynistów prowadziło pojazdy kolejowe pomimo orzeczonej niezdolności do pracy, tj. zwolnienia lekarskiego. Kolejarze zostaną ukarani grzywną, nie unikną również sankcji ze strony ZUSu. A czy ich pracodawcy poniosą jakiekolwiek konsekwencje?

Urząd Transportu Kolejowego zweryfikował 128 maszynistów, z czego aż w 95 przypadkach odnotowano nieprawidłowości polegające m. in. na: przekroczeniu przez maszynistów norm czasu pracy i niezachowaniu przerw na odpoczynek, wykonywaniu czynności maszynisty pojazdów kolejowych w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy, tj. zwolnienia lekarskiego, uchylaniu się przez maszynistów od złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 22ca ustawy o transporcie kolejowym, zawieraniu w oświadczeniach informacji niezgodnych ze stanem faktycznym, uchylaniu się od obowiązku lub nieterminowym przekazaniu przez przedsiębiorców Prezesowi UTK oświadczeń, o których mowa w art. 22ca ust.1 pkt 1 ustawy o transporcie kolejowym, zatrudnianiu maszynistów bez odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub bez potwierdzenia spełniania wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych.

Aż 75% kontrolowanych maszynistów dopuściło się więcej niż jednego naruszenia przepisów. Łącznie w przypadku 128 maszynistów odnotowano 199 nieprawidłowości w powyższych zakresach. UTK ustaliło też, że przewoźnicy zatrudniali maszynistów bez odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub bez potwierdzenia spełniania wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych.

W wyniku kontroli, prezes UTK podjął działania, zgodnie z ich kwalifikacją. Wobec maszynistów uchylających się od złożenia oświadczenia lub zawarcia w nim informacji niezgodnych ze stanem faktycznym, skierowano do właściwego sądu wnioski o ukaranie karą grzywny.

Maszyniści pracujący podczas zwolnienia lekarskiego, narazili się na sankcje ZUS, a przekraczający normy czasu pracy – na sankcje Głównego Inspektoratu Pracy, z tytułu naruszenia przepisów prawa pracy.

Pod koniec 2014 roku wydano pierwsze sądowe wyroki nakazowe w sprawach ukarania maszynistów za naruszenia przepisów z zakresu kolejnictwa, o których mowa w art.65 ustawy o transporcie kolejowym.

Ponadto w wyniku skierowanych zawiadomień o stwierdzonych nieprawidłowościach, zarówno GIP, jak i ZUS, podjęły dalsze działania w sprawach maszynistów i podmiotów naruszających obowiązujące przepisy prawa.

UTK podkreśla, że prowadzi w trybie ciągłym czynności nadzorcze w zakresie czasu pracy maszynistów pojazdów kolejowych, świadczących pracę lub usługi na rzecz więcej niż jednego podmiotu: przewoźnika kolejowego, zarządcy, użytkownika bocznicy kolejowej lub przedsiębiorcy wykonującego przewozy w obrębie bocznicy kolejowej.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x