Infrastruktura Przewozy pasażerskie Przewozy towarowe
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Łódzki węzeł kolejowy: Lepszy dojazd pociągów towarowych do terminalu w Łodzi Olechowie

Łódzki węzeł kolejowy: Lepszy dojazd pociągów towarowych do terminalu w Łodzi Olechowie fot. PLK

30 mln zł jest przeznaczonych przez PKP PLK na bardziej funkcjonalny łódzki węzeł kolejowy. Usprawniony będzie dojazd pociągów towarowych do terminalu w Łodzi Olechowie.

Łódzki węzeł kolejowy zyska m.in. zmodernizowany przystanek w Słotwinach, a także przywrócone do użytku dwóch nieczynnych torów między Olechowem a Widzewem. PKP PLK S.A. na inwestycję wyda 30 mln zł. Transport kolejowy w woj. łódzkim zostanie usprawniony m.in. dzięki poprawie parametrów łącznic. 

PLK wykonała już prace poprawiające przejazdy na łącznicy Łódź Kaliska Towarowa-Retkinia. Ich koszt to 4,7 mln zł. Tym samym usprawniono podróż pociągami dalekobieżnymi m.in. z Warszawy do Wrocławia, z Białegostoku do Jeleniej Góry, z Gdyni do Katowic. Dla lepszych przewozów towarowych na linii Łódź Kaliska Towarowa – Retkinia PLK wymieniono 5,5 tys. podkładów oraz 6,6 km szyn.

Dzięki zniesieniu ograniczeń prędkości na łącznicy Łódź Widzew-Łódź Olechów pociągi towarowe sprawniej przewiozą ładunki do terminalu w Łodzi Olechowie. PLK m.in. naprawią tory oraz wymienią 13 rozjazdów. Prace w tym zakresie rozpoczęły się w kwietniu br. Ich wartość to 10,3 mln zł. Mają potrwać do listopada br.

PLK wyremontują peron na stacji Słotwiny. Obiekt będzie posiadał m.in. nowe ławki, wiaty, barierki ochronne, a osoby niedowidzące będą mogły poruszać się po lepiej dostosowanej do ich potrzeb nawierzchni. Między Koluszkami a Mikołajowem nastąpi wymiana km toru, sieci trakcyjnej, 11 rozjazdów oraz urządzeń sterowania ruchem. Zadanie jest warte ok. 18 mln zł. Finasowanie ze środków własnych spółki.