Strona główna » Wiadomości » Kolej na świecie » Litewskie tory dla państwowego przewoźnika do 2032 roku. Rząd podpisał 10-letnią umowę z LTG Link

Litewskie tory dla państwowego przewoźnika do 2032 roku. Rząd podpisał 10-letnią umowę z LTG Link

Adrian Izydorek
Fot. J. Stacevičius/LRT

Wraz z końcem 2022 roku, litewskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji zleciło państwowemu przewoźnikowi kolejowymi realizację przewozów kolejowych na lata 2023-2032.

LTG Link, państwowy przewoźnik pasażerski należący do grupy Lietuvos Geležinkelių (LTG) wraz z końcem grudnia 2022 roku podpisał umowę z Ministerstwem Transportu i Komunikacji. Ministerstwo zleciło przewoźnikowi obsługę połączeń pasażerskich na terytorium kraju, umowa ma obowiązywać do 2032 roku.

Ta dziesięcioletnia umowa zobowiązuje do świadczenia usług publicznych przewozów kolejowych pasażerów i tworzenia bardziej komfortowych warunków podróżowania pociągami dla wszystkich osób, w tym osób o indywidualnych potrzebach, a także do promowania korzystania z bardziej zrównoważonego zbiorowego transportu kolejowego i zmniejszenia wpływu transportu na środowiska – zakomunikowało LTG Link.

We wrześniu 2022 roku Minister Transportu i Komunikacji Marius Skuodis zapowiedział, że umowa musi zostać podpisana do końca 2022 roku, w innym wypadku całe postępowanie na zlecenie przewozów musiałoby zostać ogłoszone na nowo.

Według Ministra kontrakt określa zaplanowaną pracę przewozową na kolejne lata, umowa określa także procedurę kontroli obsługi połączeń. Dla LTG będzie to także możliwość łatwiejszego zaciągnięcia pożyczek na inwestycje, bo przewoźnik zamierza zrealizować zakupy taborowe warte około 200 mln euro.

LTG Link twierdzi, że w związku z pełną elektryfikacją szlaku Wilno – Kłajpeda, przewoźnik będzie potrzebował nawet 30 nowych zespołów trakcyjnych, z czego w części mają to być EZT-y, ale także przewoźnik chciałby kupić jednostki z alternatywnymi źródłami zasilania. Litwini bardziej przychylają się w stronę bateryjnych zespołów trakcyjnych.

Podobną umowę, 10-letnią na świadczenie usług publicznych zawarło polski resort infrastruktury z PKP Intercity.

Zobacz również: 21 miliardów dla PKP Intercity od Ministerstwa Infrastruktury. Szykują się ogromne inwestycje

 

Podobne artykuły