Kolej na świecie Prawo i przetargi Przewozy pasażerskie

LEO Express z otwartym dostępem na trasie Praha-Kraków

LEO Express z otwartym dostępem na trasie Praha-Kraków fot. facebook LEO Express

UTK wydał wyczekiwaną przez wielu decyzję: LEO Express dostał otwarty dostęp na trasę Praha-Kraków. Przewozy w tej relacji możliwe już od 10 grudnia.

LEO Express może już składać wniosek do zarządcy infrastruktury i zacząć kursowanie na trasie Praha-Kraków. UTK wydało pozytywną decyzję w sprawie otwartego dostępu przewoźnika na tej trasie. LEO Express posiada już polski certyfikat bezpieczeństwa od UTK. W 2016 roku LEO Express złożył wniosek o otwarty dostęp na trasie Praha – Warszawa, jednak zgłoszenie zostało wycofywane przez czeskiego przewoźnika.

Wniosek o otwarty dostęp na trasę Praga-Kraków przewoźnik złożył już w czerwcu br.  Jednak trzy miesiące później LEO Express zmienił częściowo treść ogłoszenia. Planowane jest wprowadzenie przez czeskiego przewoźnika jednego połączenia na trasie Praha-Kraków dziennie. Jedna z opcji trasy pociągu przewiduje przejazd przez podstawowo Zebrzydowice, Pszczynę, Tychy, Katowice i Mysłowice, dodatkowo Jaworzno, Trzebinię i Krzeszowice. Druga trasa może biec przez kolejne stacje dodatkowe Jaworzno, Olkusz, Tunel i Miechów. Trzecia wersja przewiduje przejazd przez Oświęcim, Zator i Skawinę. Pociąg każdego dnia wyjeżdżałby z Pragi o godzinie 16:10, a dojeżdżał do Krakowa ok. 23:30. Z Krakowa wracałby o 4:30, w Pradze skończyłby bieg o 11:39.

Otwarty dostęp międzynarodowy dotyczący LEO Express to pierwsza sprawazagranicznego przewoźnika, wobec której wszelkie procedury były załatwiane przez UTK.

Poniżej krótki filmik opublikowany przez Urząd Transportu Kolejowego zawierający wypowiedź prezesa Ignacego Góry o decyzji ws. LEO Express.

Więcej szczegółów o procesie zdobywania otwartego dostępu przez LEO Express znajdą Państwo na stronie UTK.